6. sınıf öğrencilerinin epistemolojik inanç, epistemik duygu ve bilimsel tartışmaya yatkınlıkları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigating relationships among 6th grade students' epistemological beliefs, epistemic emotions and argumentativeness
  1. Tez No: 636277
  2. Yazar: GÜLŞAH AKBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERALP BAHÇİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada; 6.sınıf öğrencilerinin epistemolojik inanç, epistemik duygu ve bilimsel tartışmaya yatkınlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırma, 2018/2019 eğitim öğretim yılında Düzce ilinde bulunan iki farklı okulun 6.sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Bu okullarda bulunan 60 öğrenciye ilk olarak Conley, Pintrich, Vekiri ve Harrison (2004) tarafından geliştirilen epistemolojik inanç ölçeği uygulanmıştır. Ölçek sonuçları SPSS programında analiz edilerek; naif, orta ve sofistike epistemolojik inanç boyutları için uygun olan puan aralıklarına göre öğrenciler seçilmiştir. Öğrenciler; her epistemolojik düzeyde iki öğrenci olacak şekilde seçilmiştir. Uygulamaların devamı, seçilen bu 6 öğrenci ile ayrı ayrı 3 oturumda tamamlanacak şekilde yapılmıştır. Birinci ve üçüncü oturum yarı yapılandırılmış görüşmeler şeklinde, ikinci oturum ise sesli düşünme protokolü kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel bir yaklaşım olan çoklu durum çalışması uygulanmıştır. Veri toplama aşamasında sesli düşünme protokolünde kullanılan bilişsel dengesizlik metinleri ve yarı yapılandırılmış görüşmelerde kullanılan protokoller, araştırmacının kendisi tarafından hazırlanmıştır. Elde edilen sonuçlar; naif ve sofistike epistemolojik inançların, bireyin epistemik duyguları ve bilimsel tartışmaya yatkınlıkları üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermiştir. Bulgular doğrultusunda çağın getirilerine uygun bilim okuryazarı bireyler yetiştirebilmek için bireylerin epistemolojik inançlarının geliştirilmesi üzerine yapılacak çalışmaların arttırılması önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate relationships among 6th grade students' epistemological beliefs, epistemic emotions and argumentativeness. Participants were selected among 6th grade students of two elementary schools in Düzce during the 2018-2019 academic session. The scale of epistemological beliefs developed by Conley, Pintrich, Vekiri and Harrison (2004) was applied to 60 students. 2 students were selected for each of naïve, moderate and sophisticated epistemological levels by analyzing the scale results in SPSS program. Following steps involving three different sessions were realized with these 6 participants.. The first and the third sessions involved semi-structured interviews whereas the second session was applied by applying think aloud protocol. Multiple case study, which is a qualitative research design, guided this study. Cognitive disequilibrium texts, which were used during think aloud protocol, and semi-structured interview protocols were prepared by the researcher. The results of study showed that naïve and sophisticated epistemological beliefs have significant impacts on students' epistemic emotions and argumentativeness. In line with these findings supporting individuals' epistemological beliefs was suggested to raise scientifically literate citizens.