Kadın çalışanların cam tavan algısının örgütsel sessizlik ve işten ayrılma niyetine etkisi
The effect of glass ceiling perception of women employees onorganizational silence and turnover intention
- Tez No: 636296
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Örgütlü yapılarda kadınların üst kademelere çıkmasında karşılaştıkları engeller bütünü olarak tanımlanan cam tavan algısı bireysel ve örgütsel birçok sorun ortaya çıkarmaktadır. Bu araştırmada kadın çalışanların cam tavan algılarının örgütsel sessizlik ve işten ayrılma niyetleri üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul merkezli bir sivil toplum kuruluşunda gönüllü faaliyette bulunan, çalışan 279 kadına Sosyo-demografik Bilgi Formu, Cam Tavan Algısı, Örgütsel Sessizlik Ölçeği ve İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği'nden oluşan veri toplama aracı uygulanmıştır. Araştırma bulguları SPSS 23.00 kullanılarak betimleyici istatistikler, korelasyon analizi, regresyon analizi, t-test ve ANOVA ile değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre kadınların cam tavan algısı örgütsel sessizlik ve işten ayrılma niyetlerini artırmaktadır. Cam tavan algısına ilişkin faktörler açısından yapılan değerlendirmede ise çoklu rol üstlenme ve önyargıların kadınlarda örgütsel sessizliği; örgüt kültürü ve politikaları, mentor eksikliği ve önyargıların ise işten ayrılma niyetini artırdığı belirlenmiştir. Sosyo-demografik özellikler çerçevesinde yapılan değerlendirmelerde ise düşük gelire sahip olan ve sektördeki deneyimi düşük olan çalışanlarda işten ayrılma niyetinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular çerçevesinde örgütlerin cam tavan algısını tespit edebilmek üzere periyodik değerlendirmeler yapması ve cam tavan algısının minimize edildiği bir örgüt yapısı oluşturmak üzere politikalar üretmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The perception of glass ceilings, which is defined as the whole of the obstacles faced by women in going upstream in organized structures, creates many individual and organizational problems. In this study, it was aimed to determine the effect of glass ceiling perceptions of women employees on organizational silence and turnover intention. For this purpose, data collection tool consisting of Socio-demographic Information Form, Glass Ceiling Perception Scale, Organizational Silence Scale and Turnover Intention Scale were applied to 279 women working voluntarily in a non-governmental organization based in Istanbul. Datas were analyzed on SPSS 23.00 with descriptive statistics, correlation analysis, regression analysis, t-test and ANOVA. According to the findings obtained from the research, the perception of women's glass ceilings increases their organizational silence and turnover intention. In the evaluation made in terms of factors related to the perception of glass ceiling, multi-role and bias increase organizational silence while organizational culture and policies, lack of mentor and streotypes increse turnover intention. In the evaluations made within the framework of socio-demographic characteristics, it is seen that the employees with low income and low experience in the sector have higher turnover intention. Within the framework of the findings obtained from the research, it is recommended that organizations make periodic evaluations to detect the perception of glass ceilings and produce policies to create an organizational structure in which the perception of glass ceiling is minimized.