Kadın muhasebe elemanlarının cam tavan algısının örgütsel sessizlik ve işten ayrılma niyetine etkisi
The effect of female accounting employees' perception of the glass ceiling on organizational silence and intention to leave.
  1. Tez No: 999806
  2. Yazar: HATİCE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ APALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
Özet
Cam tavan sendromu, özellikle kadınların ve azınlık gruplarının örgütlerde üst yönetim kademelerine yükselmelerini engelleyen, resmi olmayan ancak etkisi güçlü olan görünmez bariyerleri ifade eden önemli bir örgütsel sorundur. Bu engeller; bireysel, örgütsel ve toplumsal faktörlerden kaynaklanmakta olup kadın çalışanların kariyer gelişimlerini, motivasyonlarını ve örgüte yönelik tutumlarını doğrudan etkilemektedir. Cam tavan algısı, kadın çalışanların terfi olanaklarının sınırlı olduğu, cinsiyet temelli ayrımcılığa maruz kaldıkları ve örgütsel süreçlerde eşit fırsatlara sahip olmadıkları yönündeki algılarını kapsamaktadır. Bu algı, çalışanların örgüt içindeki davranışlarını şekillendiren önemli bir psikolojik ve örgütsel değişken olarak değerlendirilmektedir. Cam tavan algısının çalışanlar üzerindeki etkileri yalnızca kariyer gelişimi ile sınırlı kalmamakta, aynı zamanda örgütsel sessizlik ve işten ayrılma niyeti gibi örgütsel sonuçları da beraberinde getirmektedir. Örgütsel sessizlik, çalışanların örgütle ilgili düşünce, öneri ve eleştirilerini çeşitli nedenlerle ifade etmekten kaçınmaları durumunu ifade ederken; işten ayrılma niyeti ise çalışanın mevcut işinden ayrılmayı düşünmesi ve alternatif iş arayışına yönelmesi eğilimini ifade etmektedir. Cam tavan algısının yüksek olduğu örgütlerde çalışanların motivasyonlarının azaldığı, örgütsel bağlılıklarının zayıfladığı, kendilerini ifade etmekten kaçındıkları ve işten ayrılma eğilimlerinin arttığı görülmektedir. Bu durum, hem çalışan refahını hem de örgütlerin verimliliğini ve sürdürülebilirliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmanın temel amacı, Burdur ilinde faaliyet gösteren kadın muhasebe meslek elemanlarının cam tavan algılarının örgütsel sessizlik ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırma kapsamında, cam tavan algısının örgütsel sessizlik ve işten ayrılma niyeti ile olan ilişkisi incelenmiş ve bu değişkenler arasındaki etkileşim ortaya konulmuştur. Araştırma sonuçları, cam tavan algısının kadın çalışanların örgütsel davranışları üzerinde anlamlı ve önemli etkiler yarattığını göstermektedir. Cam tavan algısının artması, çalışanların örgütsel sessizlik davranışı sergileme ve işten ayrılma niyetinde bulunma eğilimlerini artırmaktadır. Elde edilen bulgular, kadın çalışanların kariyer gelişim süreçlerinde karşılaştıkları görünmez engellerin yalnızca bireysel değil, aynı zamanda örgütsel ve yönetsel sonuçlar doğurduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, örgütlerin cinsiyet eşitliğini destekleyen politikalar geliştirmesi, adil terfi sistemleri oluşturması, kapsayıcı bir örgüt kültürü benimsemesi ve kadın çalışanların kariyer gelişimlerini destekleyici uygulamalara yer vermesi büyük önem taşımaktadır. Cam tavan engellerinin azaltılması, hem çalışanların örgütsel bağlılığını ve motivasyonunu artıracak hem de örgütlerin nitelikli iş gücünü koruyarak rekabet avantajı elde etmelerine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The glass ceiling syndrome is a significant organizational issue that refers to invisible barriers which prevent women and minority groups from advancing to upper management positions, despite the absence of formal restrictions. These barriers stem from individual, organizational, and societal factors and directly affect women's career development, motivation, and organizational attitudes. Glass ceiling perception refers to employees' beliefs that their promotion opportunities are limited, that they are exposed to gender-based discrimination, and that they do not have equal access to organizational opportunities. This perception is considered an important psychological and organizational variable that shapes employees' attitudes and behaviors within the workplace. The effects of glass ceiling perception are not limited to career advancement but also lead to important organizational outcomes such as organizational silence and turnover intention. Organizational silence refers to employees' deliberate withholding of ideas, opinions, and concerns about organizational issues, while turnover intention refers to an employee's conscious willingness to leave their current job and seek alternative employment opportunities. In organizations where glass ceiling perception is high, employees' motivation and organizational commitment decrease, their willingness to express themselves diminishes, and their intention to leave the organization increases. This situation negatively affects both employee well-being and organizational efficiency and sustainability. The main aim of this study is to examine the effect of glass ceiling perception on organizational silence and turnover intention among female accounting professionals working in Burdur province. Within the scope of the study, the relationships between glass ceiling perception, organizational silence, and turnover intention were analyzed, and the interaction between these variables was revealed. The findings indicate that glass ceiling perception has a significant and meaningful effect on the organizational behaviors of female employees. As the perception of the glass ceiling increases, employees' tendency to remain silent and their intention to leave their jobs also increase. The results demonstrate that invisible barriers encountered by female employees in their career development processes have not only individual but also organizational and managerial consequences. In this context, it is crucial for organizations to develop gender equality policies, establish fair promotion systems, adopt inclusive organizational cultures, and implement practices that support women's career development. Reducing glass ceiling barriers will not only enhance employees' organizational commitment and motivation but also help organizations retain qualified employees and gain a competitive advantage.