Sanatçı, eğitimci ve yönetici kimlikleriyle Yıldız Kenter
Yıldız Kenter on theatre with the identities of artist educator and administrator
- Tez No: 63631
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR NUTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
ÖZET Türk Tiyatrosu'nun en önemli kadın sanatçılarından biri olan Yıldız Kenter'i yaratan sosyal çevre, Cumhuriyet sonrası dönemin Atatürk Devrimleri ile yaratılan çağdaşlaşma ortamıdır. Bu ortamda tiyatronun işlevi evrensel kültürün yaratılması ve 'Türk Kadını' nın tiyatro sahnelerinde boy göstermesi olmuştur. Çağdaş ve aydın insan yaratılması programında oluşturulmuş olan Halkevleri, Devlet Konservatuarı gibi kurumlar da çağımıza damgasını vurmuş pek çok sanatçımızı yetiştirir. Aydın insan, çağdaş kadın ve sanatçı kimliğine en iyi örneklerden biri olarak Yıldız Kenter son derece ilginç bir aile ortamında büyür. Aydın ve sanatçı yapılı isimlerin oluşturduğu aile geçmişinden öğrendiği çok şey olur. öğrendiklerini sanat yaşamında kullanmak üzere saklar. Ankara Devlet Konservatuarı' mn ardından göreve başladığı Ankara Devlet Tiyatrosu'nda pek çok oyunda başarıyla görev alır. Muhsin Ertuğrul ile birlikte Ankara Devlet Tiyatrosu' ndan ayrılıp İstanbul'a gittiğinde ise bağımsız özel tiyatro kurma girişimleriyle sanat yaşamına yeni bir yön verir, önce Karaca Tiyatrosu'nda başlayan bağımsız tiyatro topluluğu çalışmaları, Site Tiyatrosu, topluluk olarak tekrar döndükleri Karaca Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu'nun yer aldığı Ses Tiyatrosu ve nihayet Kenter Tiyatrosu'nda günümüze değin sürer. Kent Oyuncuları' nın Kenter Tiyatrosu'nu oluşturma aşamasında yaşadıkları güçlüklere rağmen pek çok başarılı çalışmaları olmuştur. Yıldız Kenter bir oyuncu ve bir yönetmen olarak pek çok adı anılan oyuna imza atmıştır. Hepsinin yanısıra bir eğitmen ve yönetici olan Yıldız Kenter Türk tiyatro tarihinde yenilikçi ve çağdaş anlamdaki çalışmalarıyla yerini alır. Sanatçı, eğitmen ve yönetici kimlikleriyle yeterli bir 'tiyatro bireyi' dir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Yıldız Kenter is one of the most important artist in Turkish theatre. After Republic term and the modernization atmosphere realized with Atatürk Revolutions that create Her. In this atmosphere, the function of theatre has been create an universal culture and Turkish women were begun to exist on theatre stages. Organized foundations for modern an intellectual person creating program -as State Conservatory, Halkevi- educates many artists that marked our century. Yıldız Kenter was grown-up the most interesting family environment. She learns so many things with her intellectual and artistic family members. And one of Her personal properties is collecting this knowledges for using Her theatre life. After Ankara State Conservatory term, she begins to work in Ankara State Theatre and her performances were succesful. When she go to Istanbul after left Ankara State Theatre with Muhsin Ertuğrul, attempts to establishing Her private theatre group begins to studies in Karaca Theatre first. After in Site Theatre, Karaca Theatre again, in Ses Theatre together with Dormen Theatre and at the end Kenter Theatre attending in our day. In phase of establishing Kenter Theatre, Kent Players had so much difficulties. But they also realized succesful studies. Being an actress and director Yıldız Kenter has sign in so many famous performances. In addition with all of these, being an educator and administrator, Yıldız Kenter takes place in theatre history with her modern and reformist studies. Yıldız Kenter, being an artist, educator and administrator, is an adequate 'theatre person'.