20. yüzyıl figüratif resminde anlam
The meaning the figurative drawing in the 20 th century
  1. Tez No: 63630
  2. Yazar: SERPİL YAYMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ KARAYAĞMURLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
20. yüzyıl yeni başlangıçların ve değişimlerin çağıdır. Bilim ve teknoloji alanında görülen gelişmeler, iletişim olanaklarını arttırmış, ulusal sınırları yok etmiştir, iletişimin bu denli geliştiği ve önem kazandığı bu çağda, iletişimin temel yapı taşı olan dil, dilbilimciler tarafından farklı boyutlarda incelenmeye başlanmıştır. Göstergebilim, dil ile birlikte başka iletişim dillerinin varlığını ortaya çıkarmıştır. Sanat dili bunlardan biridir. Ancak günlük yaşamda kullandığımız dil ile sanat dili birbirinden farklıdır. Günlük dilde kullanılan sözcükler, bir tek anlam içermelerine rağmen sanattta kullanılan simgelerin birden çok anlamı vardır. Sanat eserinin anlamını ortaya çıkarmak için günümüzde semiolojik çözümlemeden yararlanılmaktadır. Bir tablonun semiolojik çözümlemesi yapılırken sanat yapıtının biçimsel özellikleri, dönemi, içsel anlamı, sanatçının kişisel yaşamı ve yapıt üzerinde etkili olan tarihsel ve toplumsal etkiler göz önünde bulundurulur. Günümüzde Göstergebilim'inin inceleme alanı genişlemiş ve başka yönlere de kaymıştır. Özellikle sanat eserlerinde çok görülen Tekanlamlılık-Çokanlamlılık ile Düzanlam ve Yananlam'ın işlevsel özellikleri ortaya çıkarılmaya çalışılmakladır. Göstergebilimsel yöntemle sanat yapıtının anlamını çözümlemede yapıtın oluşumundan önceki ve sonraki evrelerin gözönünde bulundurulması gerekir. Oluşumun ilk evresi imgedir. Sanatçı, doğadan bir takım izlenimler alır. Bu izlenimlerin uyarıcıları ortadan kalktıktan sonra bile bu izlenimlerin görüntüleri (imgeleri) hep vardır. Sanatçı, edindiği izlenimlerde bir senteze ve bu sentezin sonucunda ifadeye ulaşır. İfadenin ortaya çıkabilmesi için biçimlenerek bir varlık kazanması gerekir. Biçim ile birlikte sanat yapıtının içeriği de varlık kazanır. Sanatçının eserinde kullandığı biçim dilinin anlaşılabilmesi için eser üzerinde çizgi ' ve renklerden oluşturulan simgelerin çözümlenmesi gerekir. 20. yüzyıl figüratif resminde biçim ve anlam değişimleri Empresyonizm ile başlamıştır. Değişimleri hızlandıran iki büyük dünya savaşının başlangıç ve bitiş tarihleri figüratif resim sanatı için önemli dönemlerin belirteçleri olmuştur. 1960'lardan günümüze kadar olan dönemde ise figüratif resim sanatındaki değişimlerde, kitle iletişim araçlarının etkisi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
20th century is the century of new beginnings and new changes. The improvements in science and technology increased the opportunities of communication, and removed the national borders. In this century that communication has improved that much language (the foundation-stone of communication) has started to be examined in different dimentions by linguistics. Semiology put forward the existence of other communication languages. Language and language of art is a bit different. The words in our daily languages have only one meaning but the symbols which we use in the language of art have more then one meaning. Nowadays, we use semiolojical analysis. While we are doing a picture's semiological analyze we must consider the pictures shope peculiarities. Its age, inner meaning, the artists private and inner life and historical and sociological effects of its term Recently, the examine area of Semiology has improved and nearly has moved in to the now areas. Especially the functional peculiarities of“Single meaning”“multi meaning”“straight meaning”and“second meaning”that are seen in art crafts are trying to be arose. While we are anolyzing the meaning of art craft with semiological method we must consider the phases before and after the craft occurred. The first phase of existence is“Image”. Artist takes some impression, from nature but although these admonitory of impressions disappear, the images are still alive in the artists mind. The artist gains synthesis with his/her cbsevatans at the end of this synthesis he/she reaches the expression. To exists the expression it must gain a physical presence. By the way with its appearance its content gains importance. To understand the artists shape language in the craft the colors and the line of the craft must be solved. İn 20th century figurative painting the changes in the shape and meaning started with Empressionism. The beginning and the ending dates of two very important world war which got the changes faster were very important signs for the figurative picture art. Since 1960's in the changes of figurative painting art, the mass communication equipments effect can be seen easily.