The Patria of Hesychios of Miletos: A literary performance
Miletoslu Hesykhios'un Patria'sı: Edebi bir edim
- Tez No: 636323
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVRA NECİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez, Miletoslu Hesykhios'un geç antik dönem eseri Konstantinopolis Patria'sını edebiyat kuramları, eleştri kuramları ve hafıza çalışamaları çerçevesinden incelemektedir. Günümüz araştırmacıları Konstantinopolis üzerine yazılmış patriografik edebiyata şehrin topografyası hakkında güvenilmez bir bilgi hazinesi olarak yaklaşmıştır. Bu bağlamda, Hesykhios'un Patria'sı çağın sosyal durumu hakkında bir kanıt olarak kullanılmış ve edebi bir eser olarak analiz edilmemiştir. Bu yüzden, Hesykhios'un edebi kimliği hakkında bildiklerimiz günümüz araştırmacılarının Geç Antik çağa dair görüşlerinden oluşmuş bir tarihi yeniden kurmacılıktır. Bu tez, Hesykhios'un eserini bir edebi performans olarak ele almaktadır. Giriş bölümünden sonra, ikinci bölümde edebi tür kuramını ve özellikle Bizans edebiyatında patria edebi türünü tartışır. Üçüncü bölüm, hem birincil kaynaklara hem de modern yeniden kurmalara bakarak, Hesykhios'un edebi kişiliği hakkında neler bilmemizin mümkün olduğunu inceler. Dördüncü bölüm, çeşitli yapısal edebi analiz araçlarını tanıtır ve Hesychios'un kaynağı Anaplous Bosporou'yu inceler. Beşinci bölüm, Hesykhios'un eserinin hafıza çalışmaları bünyesindeki kavram ve araçlarla yapısal ve edebi analizidir. Bu tez, çalışma boyunca tarih yazıcılığının“Gerçekten ne kadar bilebiliriz?”olan daimi sorusunu sorar; kesin sonuçlara ulaşmak yerine Hesykhios ve Patria'sı hakkında düşüncelerimizi zenginleştirmeyi ve komplikeleştirmeyi hedefler.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Hesychios of Miletos's late antique Patria of Constantinople within a framework of tools and concepts developed within literary studies, literary criticism, and memory studies. Modern scholarship has often approached the corpus of patriographic literature on Constantinople as an unreliable treasure of evidence about the city's topography. Likewise, Hesychios's Patria has been primarily used as evidence about the state of the contemporary social milieu and has not been thoroughly analyzed as a literary artifact. Hence, it has been the case that what we know about Hesychios's literary personality and interpretations of his Patria are reconstructions of modern scholars based on their view of Late Antiquity. This thesis conceives Hesychios's work as a literary performance. It starts by discussing the concept of genre and the genre of patria in Byzantine literature in chapter two. Looking at both primary sources about Hesychios and modern reconstructions of who he was, it examines what we can know about Hesychios's literary personality in chapter three. Chapter four introduces structural literary analysis tools and examines Hesychios's source Anaplous Bosporou. Chapter five is a thorough analysis of Hesychios's work through structural and literary analysis using tools and concepts developed in memory studies. All throughout, this thesis asks the perennial historiographical question,“How much can we really know?”and rather than reaching definitive conclusions, it aims to enrich and complicate what we think about Hesychios and his Patria.