Agent based interaction of commodity price and freight market
Emtia fiyatı ve navlun piyasasının ajan bazlı etkileşimi
- Tez No: 636322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ÖZLEN BAŞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı 3 temel kuru yük olan demir cevheri, kömür ve buğday fiyatları ile bu üç temel yükün taşımacılığında yoğun olarak kullanılan gemi tipleri olan Capesize, Panamax ve Handymax navlunları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Temel araştırma soruları emtia fiyatları ve navlunlar arasında oynaklık yayılımının ve risk transferinin olup olmadığı ve yük türüne göre ve yoğun taşınma oranına göre ilişkilerde bir farklılaşma olup olmadığıdır. Bu doğrultuda varyansta nedensellik testi kullanılarak değişkenler arasındaki bilgi akışı ve oynaklık yayılımı test edilmektedir. Elde edilen sonuçlar hem gemi türlerine göre hem de emtia türüne göre etkileşimin farklılaşabildiğini ortaya koymaktadır. Capesize ve Panamax gemi türünün emtialarla olan ilişkileri ise kısmen benzerlik göstermektedir. İçerilen tüm rotalar için sonuçlar ortak olmasa bile, Demir cevheri ve kömür fiyatından bu gemilerin navlunlarına doğru nedensellik ilişkisi mevcuttur. Buğday fiyatıyla olan ilişkilerinde ise çift yönlü bir nedensellik ilişkisi mevcuttur. Handymax türü gemi için ise emtia fiyatlarından navlunlara doğru herhangi bir ilişki tespit edilemezken, navlunlardan kömür ve buğday fiyatlarına bir nedensellik tespit edilmiştir. Sonuçlar endüstriyel ürünlerin fiyatlarındaki oynaklığın navlun piyasalarına yayıldığını, taşınma oranlarının Capesize ve Panamax tipi gemilerin komşu olması nedeniyle bu iki piyasada bir farklılaştırma oluşturmadığını göstermektedir. Ayrıca buğday fiyatından navlunlara olan oynaklık yayılımının muhtemelen piyasa türünden veya buğday fiyatının gemilerin sefer maliyetlerinin en büyük kısmını oluşturan petrol fiyatıyla olan yakın ilişkisinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu sonuçlara istinaden, oynaklık yayılımlarının ve risk transferlerinin emtia fiyatlarından navlun fiyatlarına doğru olduğu, gemi türüne göre bazı ilişkilerin farklılaştığı tespit edilmiştir. Bu sayede, literatüre özgün bir katkı sunmanın yanı sıra, ajan bazında emtia fiyatlarıyla navlunlar arasındaki ilişki tespit edilmiş ve ajanlar için belirsizlikten kaynaklı risklerin azaltılmasına katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between iron ore, coal and wheat prices, which are 3 major dry bulk cargoes, and Capesize, Panamax and Handymax freights, which are the intensively used ships in the transportation of these three basic cargoes. The main research questions are whether there is a volatility spillover and risk transmission between commodity prices and freight routes and whether there is a differentiation in relations according to the type of cargo and the rate of intensive carriage. To test these research questions, causality in variance analysis is used, which determines the flow of information between variables and the volatility spillover. The obtained results reveal that the interaction can differ according to both ship types and commodity types. The relations of Capesize and Panamax ship types with commodities are partially similar. Even though the results are not common for all routes included, there is a causal relationship from the price of iron ore and coal to the freight of these ships. In their relations with the wheat price, there are bidirectional causality relationships between freight routes and commodity prices. For Handymax type ship, while no relation from commodity prices to freights can be determined, causalities were determined from freights to coal and wheat prices. The volatility in the prices of industrial products spread to the freight markets, and the carriage rates do not differentiate between these two markets due to the neighboring of Capesize and Panamax type vessels. In addition, the volatility spillover from wheat price to freight is likely due to the market type or the close relationship of wheat price with oil price, which constitutes the biggest part of the voyage costs of the ships. Based on these results, it has been determined that volatility spillovers and risk transfers are from commodity prices to freight prices, and some relationships differ depending on the ship type. In this way, in addition to making an original contribution to the literature, the relationship between commodity prices and freight rates on the basis of the agent was determined, and a contribution is thought to be made in order to reduce the risks due to uncertainty for agents.