Investigation of the effect of micro arc oxidation and shot peening on corrosion and wear behavior of AZ31- xLaand AZ31-xNd alloys
AZ31-xLa ve AZ31-xNd alaşımlarının aşınma ve korozyon direncine mikro ark oksidasyon ve bilyeli dövme isleminin etkisinin incelenmesi
- Tez No: 636351
- Danışmanlar: Prof. Dr. HAYRETTİN AHLATCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
CO2 emisyonunu azaltmak ve enerji verimliliğini artırmak için, magnezyum alaşımlarının otomotiv ve uzay endüstrilerinde hafif bir malzeme olarak kullanılması, 1,74 g / cm3 düşük yoğunluğu ve yüksek özgül mukavemeti nedeniyle önemlidir. Ayrıca, biyo-malzeme olarak Mg alaşımları korozyon direncinden dolayı önemli bir adaydır, bu özellik alaşım elementleri veya yüzey modifikasyonları sayesinde kontrol edilebilir. Ayrıca, nadir toprak metalleri mükemmel doku modifiye edicidir ve ikincil fazların aşırı korozyon veya aşınma koşullarına dirençli olduğu Mg alaşımlarına kararlı mikroyapı verir. Buna ilaveten, bilyeli dövme işlemi alüminyum veya magnezyum gibi hafif malzemelerin yüzey mukavemetini geliştirmek için kabul edilebilir bir yöntemdir. Ek olarak, mikro ark oksidasyonu (MAO), hafif malzemelerin korozyonunu ve aşınma direncini arttırmak için etkili bir yol olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, Mg alaşımlarının korozyonu veya aşınma direncinin iyileştirilmesi ile ilgili birçok çalışma döküm malzemelerde sınırlıdır. Bu çalışmada, farklı haddeleme hızlarında deforme olan 2 mm levhalar elde etmek için düşük basınçlı döküm yöntemi kullanılarak Neodyum (Nd) ve Lantan (La) elementleri içeren AZ31 Mg alaşımları üretildi. Sıcak haddeleme işleminden sonra, üretilen saç malzememelerin bir kısmı doğrudan MAO'ya maruz bırakıldı ya da bir kısmı da hem bilyeli dövme hem de MAO'ya maruz bırakıldı. Malzemelerin aşınma ve korozyon direncini incelemek için aşınma ve korozyon testleri sırasıyla 25 ° C'de kuru durumda ve %3,5 NaCl çözeltisi ile uygulanmıştır. Kaplama sonrası mikroyapı, taramalı elektron mikroskopisi (SEM) ve X-ışını kırınımı (XRD) ile karakterize edildi. Ayrıca yüzey özellikleri profilometre ile yüzey pürüzlülüğü olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
To reduce the CO2 emission and to increase the energy efficiency, the using of magnesium alloys as a light material in automotive and space industries is important due to their low density of 1,74 g/cm3 and high specific strength. Moreover, as biomaterial the Mg alloys is an important candidate due to their corrosion resistance could be control thanks to alloying elements or surface modifications. Furthermore, the rare earth metals are the excellent texture modifier and they impart stable microstructure to Mg alloys in which secondary phases resisting extreme corrosion or wear conditions. Besides, shot peening is acceptable method to develop the surface strength of light materials such as aluminum or magnesium. In addition, micro arc oxidation (MAO) can be used as effective way to increase the corrosion and wear resistance of light materials. However, many studies about improving of corrosion or wear resistance of Mg alloys is limited at as-cast materials. In this study, it is produced AZ31 Mg alloys containing Neodymium (Nd) and Lanthanum (La) elements as using of low pressure die casting method, following hot rolling was utilized to obtain 2 mm sheets which deformed at different rolling speed. After the hot rolling, some of the produced sheets was exposed directly MAO or some of them was exposed both shot peening and MAO. To examine the wear and corrosion resistance of materials the wear and corrosion tests were applied at dry condition and 3,5%NaCl solution at 25°C, respectively. The microstructure after coating was characterized by scanning electron microscopy (SEM) and X-ray diffraction (XRD). Further, the surface properties were obtained by profilometer as surface roughness.