Düşük alaşımlı çelikten tel ark eklemeli imalat ile üretilen bir parçanın mekanik özelliklerinin incelenmesi
Mechanical properties examination of a part produced by wire arc additive manufacturing from low alloy steel
  1. Tez No: 636359
  2. Yazar: İSKENDER YEŞİLDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, düşük alaşımlı çelik malzemeden tel ark eklemeli imalat yöntemi uygulanarak üretilen parçanın mekanik özellikleri araştırılmıştır. Endüstride yaygın olarak kullanılması ve düşük maliyetli olması sebebiyle hammadde olarak düşük alaşımlı çelik (SG2) kaynak teli seçilmiştir. Gazaltı ark kaynak yöntemi ile eklemeli imalat uygulamasında, koruyucu gaz olarak M20 sınıfında %80 argon, %12 karbondioksit, %8 oksijen içeren karışım kullanılmıştır. Eklemeli imalat işlemi ile parçanın üretimi Kuka marka KR10 R1420 model kaynak robotu yardımıyla yapılmıştır. Eklemeli imalat ile üretilen parçanın mekanik özelliklerini araştırmak amacıyla tel erozyon kullanılarak kaynak dikiş yönüne paralel ve dik yönde çekme numuneleri hazırlanmıştır. Çekme deneyleri ve mikroyapı incelemeleri sonucunda, kaynak dikiş yönüne paralel ve dik olarak hazırlanan numunelerin akma ve çekme dayanımı, sertlik ve yüzde uzama gibi mekanik özellikler açısından farklı davranışlar gösterdiği belirlenmiştir. Kaynak yönüne paralel numunelerin daha homojen kaynak ısıl çevrimi nedeniyle daha homojen mikroyapı ve dolayısıyla daha yüksek mekanik özellikler gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, deformasyon hızının artmasıyla malzeme akma ve çekme mukavemeti ile sertliğinde artış olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is investigated of mechanical properties of low alloyed steel material which was produced by wire arc additive manufacturing method. Cause of the common usage in industry and being cost efficiently the low alloyed steel welding wire (SG2) was employed. On the application of gas metal arc welding on additive manufacturing, M20 classified shield gas which includes 80% Argon, 12% Carbon dioxide and 8% Oxygen shield gas was used. Producing of additive manufacturing sample was made by the help of Kuka KR10 R1420 model welding robot. For investigating mechanical properties, additive manufacturing sample was cut parallel to welding direction and perpendicular to welding direction by using wire EDM machine. It is defined at the end of tensile and microstructure experiments, the samples which are prepared parallel and perpendicular to welding direction show different behaviours as yield strength, tensile strength, hardness and percentage elongation. Cause of more homogenous welding thermal cycle the samples which are parallel to welding direction gave us more homogenous microstructure, therefore higher mechanical properties were observed. Moreover, it was observed that with the increasing deformation rate, cause higher yield strength, tensile strength and hardness.