Yetişkin bireylerin boş zamanlarında katıldıkları fiziksel aktivitelerinin yaşam memnuniyeti, depresyon, stres ve kaygı düzeylerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of adult individuals' physical activities attended in their leisure time on life satisfaction, depression, stress and anxiety levels
  1. Tez No: 636365
  2. Yazar: OĞUZHAN TUNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KALDIRIMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yetişkin Bireylerin Boş Zamanlarında Katıldıkları Fiziksel Aktivitelerinin Yaşam Memnuniyeti, Depresyon, Stres ve Kaygı Düzeylerine Etkisinin Araştırılması Amaç: Yetişkin bireylerin boş zamanlarında katılmış oldukları fiziksel aktivitelerinin, yaşam memnuniyetlerine, depresyon, stres ve kaygı düzeylerine etkisini araştırmaktır. Materyal Metot: Çalışmaya Erzurum, Ağrı, Kars ve Iğdır illerinde yaşayan 830 yetişkin birey gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi Kısa Formu kullanılmıştır. Katılımcıların yaşam kalitelerini değerlendirmek için SF-36 yaşam kalitesi ölçeği ve depresyon aksiyete ve stres durumlarını değerlendirmek için ise DASS-21 Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: DASS ölçeği ile fiziksel aktivite düzeyleri karşılaştırıldığında ise fiziksel aktivite düzeyi yüksek olan katılımcıların DASS ölçeği alt boyutları olan anksiyete, depresyon ve stres düzeylerinin düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effects of Adult Individuals' Physical Activities Attended in Their Leisure Time on Life Satisfaction, Depression, Stress and Anxiety Levels Aim: The aim of this study is to investigate the effects of adult individuals on physical activities, life satisfaction, levels of depression, stress and anxiety. Material and method: 830 adults living in Erzurum, Ağrı, Kars and Iğdır provinces participated in the study voluntarily. International Physical Activity Assessment Questionnaire Short Form was used to determine the participants' physical activity levels. SF-36 quality of life scale was used to evaluate the quality of life of the participants and DASS-21 Depression Anxiety Stress Scale was used to evaluate depression, anxiety and stress situations.