Türkiye'de hakim adaylarının insan doğasına ilişkin tutumları
  1. Tez No: 63638
  2. Yazar: ENGİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET İnsan doğası konusundaki“Türkiye'de Hakim adaylarının İnsan Doğasına İlişkin Tutumları”isimli bu çalışma, ülkemizdeki hakim adaylarının özellikleri, insan doğası kavramı, insan doğası kavramını tanımlamak, insan doğasının şekillenmesinde etkili olan faktörlerin incelenmesi ve adayların insan doğasına ilişkin tutumlarının irdelenmesi amaçlanmıştır. Hakim adaylarına yönelik bu araştırma dört bölümden oluşmuştur; Birinci bölümde insan doğası kavramının tanımı yapılarak, insan doğasının gelişimi ve insan doğası ile ilgili kavramlar araştırılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde psikolojik yaklaşımlar açısından insan doğası ve insan doğasına ilişkin kuramsal yaklaşımlar araştırılmıştır. Üçüncü bölümde çalışma hayatında insan doğasının yeri ve önemi incelenmiş, insan doğasıyla hakimlim mesleğinin ilişkisi araştırılmıştır. Dördüncü kısım, ülkemizdeki hakim adaylarının insan doğasına ilişkin tutumları üzerine örnek olarak seçilen Ankara ili Etlik İlçesi Hakim Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirilen 34 kişilik bir araştırma ile bu araştırma sonucunda elde edilen bulguların değerlendirilmesinden oluşmuştur. Sonuç bölümünde gerçekleştirilen araştırma sonuçları ve önerilerinden meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT called candidate of judge's attitude about human nature in Turkey, this study, the property of judge candidate's, the concept of human nature, has been defined the human nature concept, this is aimed that to examire the factors which play important roles to set up human nature and to and examiie the canditate's attitude regarding human nature. This study pertaining to judge candidates consists of four sections as fallows: The first section describes the conpect of human nature, the development of human nature and concepts about human nature has been researched. The second section evalvate the human nature in psychology and the approach about human nature. The third section describes the human nature in working life and it's importance and the relationship with human nature and jidge. And the fourth section course the study on 34 people who have been chosen as the sample study and performad the Judge Education Center in Etlik Country in province of Ankara, and the evaluation of the evidence obtaired from this study. Finally, the discussion section is compassed of the research data obtained there from and the suggestion of solutions to related issues.