Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı İzmir 1.Nolu Donatım Bölge Müdürlüğü ile Sıtma Savaş biriminde görev yetki tanımı ve ücret farklılaşmasının hizmete etkisi
Definitions of work order and the effect of the discrimination of the salary on the service at the İzmir regional supply directorate and izmir malaria struggle unit
- Tez No: 63639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKHET HOTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Ücret emeğin bedelidir. Emek, sarfedenler, çalışanlar, devlet bünyesinde olsun, özel sektörde olsun yapmış oldukları işin seviyesine ve zorluğuna göre ücretlerinin belirlenmesini ve bu belirlemede de gerçek haklarını almayı isterler. Bir işyerinde çalışanların aynı işi yapmalarına rağmen sadece farklı statüde istihdam edilmeleri nedeniyle farklı ücret almaları, ücret tatminsizliğine, bunun sonucunda işe yabancılaşma ve verimin düşmesi ile ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Bu araştırmada bir kamu hizmeti olan sağlık hizmetlerinde çalışanların aynı işi yapmalarına rağmen farklı statülerde istihdam edilmeleri nedeniyle meydana gelen ücret farklılaşmasının hizmete etkisini saptamaya çalışılmıştır. Çalışmamızda teorik araştırmanın yanında Sağlık Bakanlığına bağlı İzmir I. Nolu Donatım Bölge Müdürlüğü ve İzmir Sıtma Savaş Biriminde işçi ve memur statüsünde çalışan 157 kişi üzerinde ücret ve hizmete yönelik sorulardan oluşan bir anket uygulanmıştır. Yapılan analizlerle ücret farklılaşmasının çalışanların üzerinde hizmet açısından etkileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Those who labor and those who work whether they work for the state or for private enterprise, they wish to be paid according to the level and to the diffuculty of their work, and they also wish to get their real rights. The workers who are employed by the same employer and perform the same functions receive a different pay award due to the difference in their hiring status The difference in the pay results in dissatisfaction and as a result of this causes a decrease in productivity and economic loss. In this research we have tried to investigate the impact on the service provided by the Public Sector of the Health Service who receive different pay due to the status of employment although the functions perfonmed are identical. Besides ourtheory studies we have also conducted a survey with in the 157 employees who are hired as white collar and blue collar employees. The surveys was based on salaries versus service provided. The analysis reflects the impact different salaries have to the productivity of service.