Başlangıç ve sınır koşullarına sahip bazı lineer olmayan kısmi diferansiyel denklemler için simetri analizi
Symmetry analysis for some nonlinear differential equations with initial and boundary conditions
  1. Tez No: 636419
  2. Yazar: GÜLİSTAN İSKENDEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu doktora tezinde, lineer olmayan kesirli kısmi türevli diferansiyel denklemler ile modellenmiş problemlerin çözümüne odaklandık. Çalışma sürecisinde, lineer ve lineer olmayan kısmi diferansiyel denklemlerin çözümlerini elde etmek için klasik dönüşüm yöntemlerinin önemlilerinden biri olan Lie grup (simetri) yöntemini ele alınarak bazı lineer olmayan kesirli mertebeden diferansiyel denklemlerinin analitik çözümlerini elde ettik ve korunum kanunlarını inceledik. Ayrıca, Bluman'ın kısmi diferansiyel denklemler için verdiği Lie grup teorisini kullanarak Caputo türev operatörü içeren kısmi diferansiyel denklemlerin başlangıç ve sınır değer problemlerin için Lie grup teorisini oluşturduk. Bununla birlikte difüzyon olayının matematiksel modeli olan zaman-kesirli Harry-Dym denklemlerin başlangıç sınır değer problemlerine Lie grup yöntemini uygulayarak bu denklemler için klasik dalga dönüşümü kullanmadan bazı cebirsel formda olan analitik çözümler elde ettik.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis, we focused on the solution of problems modeled by nonlinear fractional derivative partial differential equations. In the study process, we obtained the analytical solutions of some nonlinear fractional order differential equations by using the Lie group (symmetry) method, which is one of the important methods of classical transformation methods to obtain solutions of linear and nonlinear partial differential equations, and also investigate conservation laws. Also, we created Lie group theory for the initial and boundary value problems of partial differential equations containing Caputo derivatives, by using Bluman's Lie group theory for partial differential equations. Therewithal, by applying the Lie group method to the initial boundary value problems of the time-fractional Harry-Dym equations, which is the mathematical model of the diffusion event, we have obtained some analytical solutions algebraic form for these equations without using classical wave transformation.