Dışa yönelim davranış problemi olan okul öncesi dönem çocuklarının duygu düzenleme becerilerinin incelenmesi
Examining of emotion regulation skills of preschool children with externalizing behavior problem
- Tez No: 636418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGE AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada dışa yönelim davranış problemi olan okul öncesi dönem çocuklarının (60-72 aylık) duygu düzenleme becerilerinin farklı yöntemler kullanılarak detaylı olarakincelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Ankara ilindeki resmi okullarda okul öncesi eğitim almakta olan 493 çocuk ve bu çocuklar arasından dışa yönelim davranış problemi gösterdiği belirlenen 40 çocuk ve öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, ''Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme Ölçeği-30'' Kızgınlık-Saldırganlık alt boyutu, ''Duygu Düzenleme Ölçeği'', ''Şeffaf Kutu Çalışması'' ve kitap okuma aracılığıyla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşme kullanılarak toplanılmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda çocukların ''Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme Ölçeği-30'' Kızgınlık-Saldırganlık alt boyutu puanları cinsiyete göre erkekler lehine anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Kızgınlık-Saldırganlık alt boyutu puanları yüksek olan çocukların ''Duygu Düzenleme Ölçeği'' Değişkenlik-Olumsuzluk alt boyutu puanlarının ise cinsiyete göre erkek çocuklar ve okul öncesi eğitim alınan süreye göre iki yıl ve daha fazla okul öncesi eğitime devam eden çocuklar lehine; ''Duygu Düzenleme Ölçeği'' Duygu Düzenleme alt boyutu puanlarının ise kardeş sayısına göre kardeşi olan çocuklar lehine anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Şeffaf Kutu Çalışması'nda çocukların öfke duygusunu üzüntü duygusundan daha fazla gösterdikleri, en çok kullandıkları duygu düzenleme stratejisinin yetişkin desteği isteme/alma olduğu belirlenmiştir. Kitap okuma aracılığı ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmede çocukların kitap kahramanına yönelik ve kendisine yönelik olarak işlevsel stratejileri işlevsel olmayan stratejilerden daha çok önerdikleri tespit edilmiştir. Çocukların hem kendilerine hem de kitap kahramanına yönelik olarak en çok önerdikleri strateji zihnini/dikkatini farklı bir aktiviteye yönlendirme stratejisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aimed of this study is elaborate on the emotion regulation skills of preschool children (60-72 months) with externalizing behavior problem by using different methods. The sample of this study consists of 493 children who attended in public preschool in Ankara in the 2018-2019 academic year and 40 children who have been determined to externalizing behavior problems among this children and teachers. In the study was used to personal information form prepared by the researcher,''Social Competence and Behavior Evaulation-30 Scale'' Anger-Aggression sub-dimension,''Emotion Regulation Checklist'',''Transparent Box Study'' and a ''semi-structured interview''. As a result of the statistical analysis, while the“Social Competency and Behavior Assessment Scale-30”Anger-Aggression subscale scores differ significantly in favor of boy according to gender. The ''Emotion Regulation Checklist'' Lability-Negativity subscale score of children with Anger-Aggression subscale high scores differ significantly in favor of boy according to gender and children who attend preschool education for two years or more according to preschool education period; Emotion Regulation subscale score of children with Anger-Aggression subscale high scores differ significantly in favor of children have siblings according to the number of siblings. In the Transparent Box Study, it was determined that the children showed their anger feel more than the sadness, the emotion regulation strategy they used the most was asking for/receiving adult support. In the semi-structured interview conducted through reading a book, it was found that the children suggested more functional strategies for the book hero and for themselves than dysfunctional strategies. The strategy that children most recommend both for themselves and for the book hero has been the strategy to direct their mind/attention to a different activity.