Golan Türkmenleri ağzı
The di̇alect of the Golan Turkmens
  1. Tez No: 636463
  2. Yazar: ALİ TOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE İLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 428
Özet
Bu çalışmada, Golan Türkmenlerinin konuşmalarındaki ses bilgisi ve biçim bilgisi özelliklerinin tespiti ve söz varlığının metinlere dayanılarak örneklenmesi hedeflenmiştir. Yıllardır kendi topraklarından ayrı yaşayan Golan Türkmenlerinin, Türkiye Türkçesinden etkilenmeden ağız özelliklerini tespit etmek hedeflenmiştir. Bu çalışma, Giriş dışında İnceleme, Haritalar ve Fotoğraflar ile Metinler olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır. Giriş kısmında araştırmanın kapsamı, sınırı, yöntemi açıklanmış, Golan Türkmenlerinin tarihi ve coğrafyası hakkında bilgiler verilmiştir. İnceleme kısmında Ses Bilgisi, Şekil Bilgisi, Kelime Bilgisi, Söz Varlığı ve Sonuç başlıkları verilmiştir. İkinci bölümde kaynak kişilerin fotoğraflarına ve bölgenin haritasına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise kaynak kişilerden elde edilen dil malzemelerinin işlenmiş metinleri yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the phonetic and morphological features in the speeches of Golan Turkmen and to exemplify the vocabulary based on the texts. It is aimed to determine the dialect characteristics of Golan Turkmen who have been living separately from their own land for years without being affected by Turkish. This study is divided into three sections: Analysis, Maps and Photos and Texts, except Introduction. In the introduction part, the scope, boundary, method of the research is explained and information about the history and geography of Golan Turkmen is given. In the analysis part, phonetics, morphology, vocabulary and conclusion are given. In the second part, the photographs of the informants (persons from whom the data be collected) and the map of the region are included. In the third part, the processed texts of the language materials collected from the informants are included.