Şehir ısı adası ile yüzey ısı adası kavramları arasındaki farklar ve İstanbul örneği
Differences between urban heat island and surface heat island terms and example of İstanbul
- Tez No: 636471
- Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS GÖNENÇGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Şehirler yapıları gereği doğal çevreden daha farklı ısınma ve soğuma karakterine sahip olmaktadır. Bu farklılık sonucunda ortaya çıkan yapıya Şehir Isı Adası(ŞIA) denilmektedir. ŞIA'lar meteorolojik verilerin analizi sonucunda ortaya koyulabilmektedir. Bu analizlerin yapılması için şehir içi istasyonlar ve kırsal istasyonlar arasında kıyas yapılması teorik olarak yeterlidir. Akademik araştırmalar sonucunda şehirlerin ısınma ve soğuma karakterini tanımlamak için Yüzey Isı Adası(YIA) kavramı da ortaya çıkmıştır. YIA ve ŞIA kavramları arasındaki temel fark gözetilmeden bazı yayınlarda YIA kavramı ŞIA kavramı yerine de kullanışmış ve bu kullanımdan dolayı hatalı sonuçlar elde edilmiştir. Bu iki kavram arasındaki nüansların belirlenmesi amacıyla her iki kavramın da İstanbul örneğindeki sonuçları araştırılmış ve bu sonuçlar üzerinden farklar ortaya koyulmuştur. Bu amaç doğrultusunda İstanbul İli'nin Meteorolojik kayıtları ile Landsat 8 uydusundan elde edilen görüntüle açık kaynak kodlu Coğrafi Bilgi Sistemleri(CBS) kullanılarak analizler yapılmıştır. Analizler sırasında PostgreSQL veri tabanı, QGis 3.4 ve 2.18 CBS uygulaması ve çeşitli uzaktan algılama yazılımları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cities have different heating and cooling characteristics than the natural environment due to their structures. The structure that emerged as a result of this differenced is called Urban Heat Island (UHI). UHI can be revealed as a result of the analysis of meteorological data. It is theoretically sufficient to make comparisons between urban stations and rural stations for these analyses. As a result of academic researches, the concept of Surface Heat Island (SHI) has emerged in order to define the warming and cooling character of the cities. Regardless of the main difference between the concepts of SHI and UHI, the concept of SHI has been used instead of the concept of the UHI in some publications and erroneous results have been obtained due to this usage. In order to determine the nuances between these two concepts, the results of both concepts in the Istanbul example were investigated differences were revealed through these results. In line with this purpose, the analyses obtained from the Meteorological records of Istanbul and the view obtained from Landsat 8 satellite used on open source Geographical Information Systems (GIS). During the analysis PostgreSQL, Qgis and different remote sensing softwares were used.