Uluslararası ticaret perspektifinde sanayi devrimlerinin yoksulluğa etkisi: Afrika ülkelerine yönelik bir inceleme
The influences of industrial revolutions on poverty in an international trade perspective: A research on African countries
  1. Tez No: 636522
  2. Yazar: OGÜN AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TEZCAN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
21. yüzyılın yaşandığı günümüze kadar Büyük Britanya coğrafyasında başlayıp yaklaşık üç yüzyılı kapsayan süreçte toplamda dört adet sanayi devrimi gerçekleşmiştir. Bu sanayi devrimlerinin her birinin içeriği görünüşte farklı olsa da aslında birbirine bağlı olarak gelişim göstermiştir. Birinci sanayi devriminde buharlı makinelerin keşfi ile başlayan süreç, günümüzdeki teknoloji ile birlikte ortaya çıkarılan yapay zeka ve üç boyutlu yazıcı gibi teknik ilerlemelerle gelişimini sürdürmektedir. Bahse konu ilerlemelerin insan yaşamında ortaya çıkmasına sebep olarak gösterilen küreselleşme ve neticesindeki yoksulluk kavramı bu tez içerisinde retrospektif analiz ile yorumsamacı yaklaşım kullanılarak incelenmiştir. Uluslararası ticaret perspektifiyle irdelenen olayların her biri neden sonuç ilişkisine dayandırılarak aktarılmıştır. Özellikle günümüz şartlarında dördüncüsüne şahit olduğumuz sanayi devrimlerinin çıktısı olan yoksulluğun sosyal, ekonomik ve siyasal anlamda hayata sağladığı koşullar irdelenmiş ve ekonomi noktasındaki ticari veriler ışığında bahse konu kavram örneklendirilmiştir. Yoksulluk kavramına somut ve anlaşılabilir görünürlük kazandırabilme adına örnekleme aşamasında Afrika kıtası taşıdığı nitelikler değerlendirilerek özellikle seçilmiştir. Kıtanın içerisinde bulunduğu sosyal, ekonomik ve siyasal şartlar ile bu şartlar üzerinden hareketle kıtanın geleceğine yönelik geliştirilebilecek birden fazla alandaki politikaların yönlendirilmesi noktasına odaklanılmıştır. Bununla birlikte, yoksulluğun tepe noktası olan Afrika kıtasından somut örnekler verilerek çalışma desteklenmiş ve kıtanın tüm detaylarıyla değerlendirilip gelişimi adına öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Until the 21st century which is the present time, four industrial revolutions havetaken place in the process, starting in the geography of Great Britain and covering nearly three centuries. Although the contents of each of these industrial revolutions are apparently different, they have actually developed interdependently. The process that started with the discovery of steam machines in the first industrial revolution continues its development with technical advances such as artificial intelligence and three-dimensional printer. In this thesis, the concept of globalization and consequent poverty, which is shown as the reason for the mentioned developments to emerge in human life, were analyzed by using a retrospective analysis and interpretive approach. Each of the events analyzed with an international trade perspective has been cited based on the cause and effect relationship. Especially, the conditions that poverty, which is the output of the industrial revolutions we witnessed the fourthin today's conditions, provides to life in social, economic and political terms were examined and the concept is exemplified in the light of commercial data at the point of economy. In order to give concrete and understandable visibility to the concept of poverty, the characteristics of the African continent have been specifically chosen at the sampling stage by evaluating it. The focus is on the direction of the social, economic and political conditions within the continent and the policies in more than one area that can be developed fort he future of the continent. In addition, the study was supported with concrete examples from the continent of Africa, which is the peak of poverty, and suggestions were made for the development and evaluation of the continent in all details.