Kayseri ilinin adli açıdan önemli böcek faunasının belirlenmesi
Determination of the important insect fauna of forensic entomology in Kayseri province
- Tez No: 636521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM KÖKDENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; Kayseri ilinde adli açıdan önemli böcek faunasının belirlenmesidir. Tezimizin deneysel kısmı; Eylül 2018–Mayıs 2019 tarihleri arasında; kış, ilkbahar, sonbahar mevsimleri sürecinde dört farklı bölgede gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, taze büyükbaş hayvan ciğeri ve tavuk eti deney materyali olarak kullanılmıştır. Böcek örneklerini toplamak için böceklerin kolayca girmesine izin veren ama çıkışına engel olan tuzak kullanılmıştır. Sonuç olarak 4 çalışma alanında toplam 21 tür tespit edilmiştir Sonbahar mevsiminde; Calliphora vicina, Lucilia sericata, Chrysomya albiceps, Muscina stabulans, Musca autumnalis türleri tüm çalışma alanlarında görülmüştür. Kış mevsiminde; Calliphora vicina türü görülmüştür. İlkbahar mevsiminde; Calliphora vicina, Thricops sp., Fannia canicularis, Lucilia sericata, Dermestes frischii, çalışma alanlarında görülmüştür. Calliphora vicina (Diptera: Calliphoridae) Eylül ayından Mayıs ayı sonuna kadar tüm çalışma alanlarında görülmüştür. Lucilia sericata (Diptera: Calliphoridae) Eylül ayından Kasım ayı sonuna, Nisan ayından Mayıs ayı sonuna kadar tüm çalışma alanlarında görülmüştür. Bu yüzden Calliphora vicina ve Lucilia sericata Kayseri'de ölümden sonra geçen zamanın tespitinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is the determinations of insects' species of forensic importance in Kayserı province. The experimental part of our study was carried out between September 2018 – May 2019; during the periods of winter, spring, autumn seasons in four different regions. In this study, fresh cow liver and chicken muscle were used as the experimental materials. The traps which allow the insects to enter easily but which prevent exit were used to collect insect species. As a result, 21 species were identified at four different study areas. Calliphora vicina, Lucilia sericata, Chrysomya albiceps, Muscina stabulans, Musca autumnalis were identified in fall season at all study areas. Calliphora vicina was identified in winter season. Calliphora vicina, Thricops sp., Fannia canicularis, Lucilia sericata, Dermestes frischii were identified in spring season at all study areas. Calliphora vicina (Diptera: Calliphoridae) was seen from September to the end of May at all study areas. Lucilia. sericata (Diptera: Calliphoridae) was seen from September to the end of November and April to end of May at all study areas. Therefore, Calliphora vicina and Lucillia sericata can be used as an indicator species for determining the Posmortem Interval in Kayseri.