Algoritma öğretiminde kutu oyunu kullanılmasının ilkokul öğrencilerinin algoritma başarısına etkisinin incelenmesi
Investigation of algorithm achievements on primary school students by using the board game in algorithm teaching
- Tez No: 636523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bilgisayarsız kodlama etkinlikleri, öğrencilerin problem çözme becerilerini ve yaratıcılıklarını geliştirirken, aynı ortamda birlikte çalışmalarını sağlayarak, işbirlikli öğrenmeye teşvik etmektedir. Bu çalışmanın amacı, bilgi-işlemsel düşünme becerisinin kazandırılmasında, bilgisayar ortamının olmadığı durumlarda veya programlama konusunun başlangıç seviyesinde, bilgisayarsız algoritma eğitimi için tasarlanmış olan kutu oyununun kullanılması ve kutu oyunu kullanılmasının ilkokul öğrencilerinin algoritma başarılarına olan etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, araştırmacı ve alanında uzman iki öğretmen tarafından hazırlanan“Kodlama Korsanları Kutu Oyunu”öğrencilere uygulanmıştır. Araştırmada araştırma modeli olarak tek gruplu zayıf deneysel desen kullanılmıştır ve betimsel yöntemle öğrencilerin görüşleri ortaya çıkarılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, İstanbul ilinde özel bir okulda, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 4. sınıf seviyesinde öğrenim gören 116 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma toplam 6 hafta sürmüştür. Veri toplama aracı olarak nicel verilerin toplanmasında algoritma başarı testi, araştırmada öntest-sontest olarak uygulanmıştır. Araştırma betimsel açıdan“Kodlama Korsanları”görüş anketi ile desteklenmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin algoritma başarı puanlarında öntest ve sontest puanları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Öğrencilerin“Kodlama Korsanları Kutu Oyunu”uygulaması sonrasında algoritma başarı puanlarının arttığı, bu puan artışında cinsiyet farkının önemli etken olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan görüş anketi ile öğrencilerin“Kodlama Korsanları Kutu Oyunu”nu sevdikleri, oyunu oynarken mutlu hissettiklerini, eğlendiklerini ve oyunun kodlama öğrenmelerine katkı sağladığı öğrenciler tarafından belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Unplugged coding activities enhance students' problem-solving skills and creativity whereas enabling them to study together in the same environment and encouraging collaborative learning. The aim of this study is to investigate in the absence of a computer environment or at the beginner level in programming teaching, the board game designed for unplugged algorithm teaching in primary school students to enhance computational thinking. For this purpose, the“Kodlama Korsanları Board Game”, prepared by the researcher and two teachers who are expert in their fields, was applied to the students. In the research, a single group weak experimental design was used as a research model and students' opinions were revealed with the descriptive method. The study group consisted of 116 4th grade students of a private school in İstanbul during the spring term of 2018-2019 academic year. The study lasted 6 weeks. As data tools; the algorithm achievement test on to collect the quantitative data, in the study pre-test and post-test was applied. The research was supported in terms of the descriptive design“Kodlama Korsanları”opinion survey. According to the findings, a significant difference has been found between the pre-test and post-test scores of the students' algorithm achievement test. It has been found that the algorithm achievement scores increased and gender difference has not an important factor in this score increase after the“Kodlama Korsanları Board Game”application of the students. It was stated the survey, it was stated by the students that they liked, felt happy and had fun while was playing the“Kodlama Korsanları Board Game”and that they contributed the coding learning of the board game.