Mali müşavirlerin aşırı iş yükü algısı ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between the perception of excessive workload of financial advisors and burnout levels
- Tez No: 636530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Değişim ve gelişime açık iş dünyasında, teknolojik gelişmelere rağmen insan kaynakları her zaman önemini korumaktadır. İş gereksinimleri, çalışanın yetenekleri, kaynakları veya ihtiyaçlarıyla eşleşmediğinde aşırı iş yükü strese, tükenmişliğe, olumsuz fiziksel ve duygusal tepkilere neden olmaktadır. Muhasebecilik mesleği de aşırı iş yükünün, iş stresinin ve tükenmişliğin yoğun olarak görüldüğü meslek gruplarından birisidir. Mesleğin çok dikkat gerektiren ve küçük bir hatayı dahi kabul etmeyen yapısı, haftasonuna da sarkan uzun süren çalışma saatleri, yasal mevzuatların sürekli değişmesi, muhasebecilere daha ağır ceza ve sorumluluklar getirilmesi, mükelleflerin sorumluluklarının farkında olmamaları gibi nedenlerden dolayı mali müşavirlerin aşırı iş yükü algısı ve tükenmişlik düzeyleri gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışmada mali müşavirlerin iki ayrı dönemdeki aşırı iş yükü algıları ve tükenmişlik düzeylerindeki farklılıkların belirlenmesi, aşırı iş yükü algısı ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkilerin dönemsel olarak farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Adana Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasına kayıtlı 110 mali müşavirle gerçekleştirilen araştırmada 4 bölüm 39 sorudan oluşan 2 ölçekli bir anket uygulanmıştır. Araştırmanın analizleri sonucunda, mali müşavirlerin Nisan ayında Ocak ayına göre daha fazla aşırı çalışma hissine kapıldığı, Nisan ayındaki yetersizlik duygusunun Ocak ayından daha fazla olduğu, Nisan ayındaki aşırı iş yükü algısının Ocak ayına göre daha fazla olduğu görülmektedir. Mali müşavirlerin Nisan ayında Ocak ayına göre daha fazla duygusal tükenmişlik içinde olduklarını, Nisan ayındaki işe karşı duyarsızlaşmanın Ocak ayından daha fazla olduğu görülmüştür. Aşırı iş yükü alt boyutları ile tükenmişlik alt boyutları arasındaki ilişkilere bakıldığında ise Ocak ayında, duygusal tükenmişlik ile aşırı iş yükü algısı, aşırı çalışma algısı ve yetersizlik duygusu arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki; işe karşı duyarsızlaşma ile aşırı iş yükü algısı, aşırı çalışma algısı ve yetersizlik duygusu arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Nisan ayında, duygusal tükenmişlik ile aşırı iş yükü algısı, aşırı çalışma algısı ve yetersizlik duygusu arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki; duyarsızlaşma ile aşırı iş yükü algısı, aşırı çalışma algısı ve yetersizlik duygusu arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ocak ayına ait algılanan aşırı iş yükü alt boyutları ile tükenmişlik alt boyutları arasındaki ilişki ile Nisan ayına ait algılanan aşırı iş yükü alt boyutları ile tükenmişlik alt boyutları arasındaki ilişkinin arasında fark olup olmadığı incelendiğinde ise istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In the business world open to change and development, human resources are always important despite technological developments. Excessive workload causes stress, burnout, negative physical and emotional responses when work requirements do not match the employee's abilities, resources, or needs. The profession of accountancy is one of the profession groups where excessive workload, job stress and burnout are seen as intense. The structure of the profession that requires a lot of attention and does not accept even a small mistake, long hours of operation, constant change of legislation, high proportion of liability, failure of taxpayers to be aware of their responsibilities for reasons like the perception of excessive workload and burnout levels of financial advisers is increasing day by day. In this study, it was aimed to determine the differences between the perceptions of excessive workload and burnout levels of financial advisors in two separate periods and to examine whether the relations between the perception of excessive workload and burnout levels differ periodically. A two-scale questionnaire consisting of 4 sections and 39 questions was applied in the research conducted with 110 financial advisors registered with Chambers of Certified Public Accountants of Adana. As a result of the analysis of the research, It appears that the financial advisers are working harder in April. Financial advisers felt more inadequate in April and they felt more workload in April. Financial advisers feel more emotional burnout in April. Financial advisers become more desensitised to their business in April. When we look at the relationship between excessive workload sub-dimensions and burnout sub-dimensions, a positive directional and meaningful relationship between emotional burnout and the perception of overwork, the perception of overwork, and the sense of inadequacy; a positive directional and meaningful relationship between despersonalization and the perception of overwork, the perception of overwork, and the sense of inadequacy has been identified in January. a positive directional and meaningful relationship between emotional burnout and the perception of overwork, the perception of overwork, and the sense of inadequacy; a positive directional and meaningful relationship between depersonalization and the perception of overwork, the perception of overwork, and the sense of inadequacy has been identified in April. January and April correlation coefficients were examined between the difference between a statistically significant difference was not found.