Serbest muhasebeci mali müşavirlerin Covıd 19 döneminde iş streslerinin mesleki tükenmişlik düzeyleri üzerine etkisi: Ankara ili örneği
Professional burnout levels of freelance financial consultants post-Covid-19: A case study of Ankara
  1. Tez No: 813819
  2. Yazar: AFET YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tükenmişlik günümüz bilgi çağının önemli sorunlarından biri olup kişilerin beklentileri ile elde ettikleri durum arasındaki negatif farktan ileri gelen, çalışma hayatını tehdit eden fizyolojik ve psikolojik bir tepkidir. Yoğun iş yükü, baskı, belirsizlik, yüksek tempolu ve sürekli çalışma, aşırı talep ve beklentiler psikolojik dengeyi bozmakta, tükenmişliğe ve stres neden olabilmektedir. Her iki durum, insan ilişkilerinin yoğun olduğu hizmet sektöründe yer alan meslek dallarında sıklıkla görülmekte, tükenmişlik ve stres söz konusu olduğunda fiziksel ve ruhsal sorunlar ortaya çıkabilmekte ve bunlar iş ve özel yaşamda olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Yüz yüze iş ilişkileriyle çalışan, kesintisiz ve hatasız işlem yapmak zorunda olan muhasebe meslek mensupları, mesleğinden doğasından ileri gelen stres faktörüyle karşı karşıyadırlar ve tükenmişliğe görece daha yakındırlar. Covid 19 pandemisiyle birlikte muhasebe meslek mensuplarının daha karmaşık, çözülmesi güç ve belirsiz bir çalışma sürecine girmişler, bu onların daha fazla tükenmişlik riskine ve strese maruz kalmalarına yol açmıştır. Muhasebe meslek mensuplarının Covid 19 pandemisi dönemi özelinde tükenmişlik ve stres durumlarının tespit edilebilmesi amacıyla hazırlanan bu araştırma, anket uygulaması yapılarak Ankara ilinde faaliyet gösteren 305 meslek mensubunun katılımıyla hazırlanmıştır. Araştırma sonucunda muhasebe meslek mensuplarının Covid 19 pandemisi altında tükenmişlik ve stres riskini artıran nedenlerin; Covid 19'a yakalanma korkusu, gelirlerde azalma, görev tanımlarının belirsizleşmesi, iş yükündeki artış, aşırı sorumluluk, uzun ve yorucu çalışma, teknolojik sorunlar, mükelleflerin iş ve etik dışı talepleri, iş yaşam dengesinin bozulması ve mevzuat değişiklikleri olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca iş stresinin duygusal tükenme ve duyarsızlaşma boyutlarında tükenmişlik üzerine pozitif yönlü bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Burnout is one of the important problems of today's information age, and it is a physiological and psychological reaction that threatens working life, arising from the negative difference between the expectations of people and the situation they achieve. Intense workload, pressure, uncertainty, high-paced and continuous work, excessive demands and expectations disrupt the psychological balance and cause burnout and stress. Both situations are frequently seen in the professions in the service sector where human relations are intense, physical and mental problems may arise when burnout and stress are in question, and these can cause negative effects in business and private life. Professional accountants, who work in face-to-face business relationships and have to make uninterrupted and error-free transactions, are faced with the stress factor arising from the nature of their profession and are relatively close to burnout. With the Covid 19 pandemic, professional accountants have entered a more complex, difficult and uncertain working process, which has put them at greater risk of burnout and stress. This research, which was prepared in order to determine the burnout and stress situations of accountants in the Covid 19 pandemic period, was prepared with the participation of 305 professional members operating in the province of Ankara by applying a questionnaire. As a result of the research, the reasons that increase the risk of burnout and stress of accountants under the Covid 19 pandemic; It has been determined that there are fear of catching Covid 19, decrease in income, unclear job descriptions, increase in workload, excessive responsibility, long and tiring work, technological problems, work and unethical demands of taxpayers, deterioration of work-life balance and legislative changes. In addition, it has been determined that work stress has a positive effect on burnout in the dimensions of emotional exhaustion and depersonalization.