Türkiye'de çubuk sistem ile inşa edilmiş giydirme cephe uygulama detaylarının incelenmesi
Examining the details of the application of the facede, build with a stick system in Turkey
- Tez No: 636533
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ŞENKAL SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
İnşaat malzemelerini ve yapım sektörünü etkileyen teknolojik gelişmeler, farklı yapı malzemelerinin yapı kullanımına girmesine etki etmiştir. Bina yapım tekniklerindeki gelişmeler, cephe yapım sistemleri üzerinde etkili olmuş ve tarihsel süreç içerisinde giydirme cephe kavramını ortaya koymuştur. İlk olarak 1800'lü yıllarda kullanılmaya başlanan giydirme cephe kavramı, 1900'lü yıllardan itibaren yüksek yapılarda kullanım alanı bulmaya başlamıştır. Giydirme cephe II. Dünya savaşı sırasında artan alüminyum üretimi ile yüksek yapıların simgesi haline dönüşmüştür. Hafif asma giydirme cephe sistemlerinin gelişmesi ile bina ağırlığı azalırken, kat yükselme olanağı artmış ve böylelikle 21. yüzyılın modern bina cephelerinde yaygın kullanım alanı bulmuştur. Çalışma kapsamında ilk olarak kuramsal temeller ve kaynak araştırmasıyla yapılacak olan çalışmanın temel bilgileri elde edilmiştir. İkinci bölümde giydirme cephe kavramı detaylı olarak incelenmiş, detaylarının doğru anlaşılabilmesi için sistem bileşenlerinin tanımlamaları yapılmıştır. Bölümün devamında giydirme cephe uygulama süreçleri incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Türkiye'de uygulanan çubuk sistem detaylarının tespit bileşenleri açısından incelemesi ve alan çalışması kapsamında ise belirlenen örnek proje üzerinden sistemlerin karşılaştırılması yapılmıştır. Bölüm sonunda elde edilen bilgiler kapsamında, sistemlerin belirlenen kriterlere göre değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonuç bölümünde giydirme cephe uygulamalarına ait incelenen detaylar değerlendirilerek, sistemlerin tespit bileşenlerine göre avantaj ve dezavantajları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technological developments affecting the construction materials and the construction industry have influenced the introduction of different building materials into the building use. The developments in building construction techniques have influenced the facade construction systems and introduced the concept of curtain wall in the historical process. The concept of curtain wall, which was first used in the 1800s, has started to find use in high-rise buildings since the 1900s. Curtain wall II. It has become a symbol of tall buildings with the increased aluminum production during the world war. With the development of light suspended curtain wall systems, the building weight decreased while the possibility of rising floors increased and thus found widespread use in modern building facades of the 21st century. Within the scope of the study, firstly, the basic information of the study to be carried out with theoretical foundations and resource research was obtained. In the second part, the concept of curtain wall is examined in detail, and system components are defined in order to understand the details correctly. In the continuation of the section, curtain wall application processes are examined. In the third part of the study determined the details of the rod system components implemented in Turkey in terms of the scope of analysis and field study was conducted to compare the identified sample project through the system. Within the scope of the information obtained at the end of the section, the systems were evaluated according to the determined criteria. In the conclusion part, the details of the curtain wall applications are evaluated and the advantages and disadvantages of the systems are determined according to the fixing components.