Matematik öğretmen adaylarının GeoGebra ortamlarında çoklu çözüm gerektiren problemleri çözme süreçlerinin incelenmesi
Investigation of problems solving processes of mathematic teacher candidates requiring multiple solutions in Geographra environments
  1. Tez No: 636532
  2. Yazar: MUHAMMED ÖMER KÜÇÜKKAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada ortaokul matematik öğretmen adaylarının çoklu çözüm gerektiren geometri problemlerinde kağıt üzerinde ve GeoGebra ortamında çoklu çözüm yolu geliştirme süreçleri incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı ve nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışması kullanılmıştır. Bunun sebebi Ortaokul matematik öğretmen adaylarının çoklu çözüm gerektiren geometri problemlerinde kağıt üzerinde ve GeoGebra ortamında çoklu çözüm yolu geliştirmedeki ilerlemelerinin tespit edilmesi, çoklu çözüm yolu oluşturma süreçlerinde GeoGebra ortamının rolü ve bu rolün olası sonuçlarını belirlemektir. Araştırmaya katılacak olan çalışma grubunun tespiti için ilk olarak hazır bulunuşluk testi uygulanmıştır. Alan eğitimi uzmanlarından alınan görüşler doğrultusunda 22 sorudan oluşturulan soru havuzundan 7 tanesi açık uçlu olacak şekilde öğretmen adaylarına uygulanmıştır. Ardından yine alan eğitimi uzmanlarından alınan görüşler çerçevesinde 5 tane birden fazla çözüm yolu olan soru oluşturulmuş ve adayların kağıt üzerinde bu soruların çözüm yollarını bulmaları istenmiştir. Ardından GeoGebra ortamında bulunan çözüm yolları karşılaştırılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda kağıt üzerindeki çözüm yollarına nazaran GeoGebra ortamında oluşturulan çözüm yolları sayılarının arttığı ve bu artışın GeoGebranın sunmuş olduğu dinamik ortamdan kaynaklandığı görülmüştür. Bu durum GeoGebra ortamının geometri problemlerinde faklı çözüm yoları oluşturmaya uygun bir ortam olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, middle school mathematics teacher candidates' processes of developing multiple solutions on paper and GeoGebra environment for geometry problems requiring multiple solutions were investigated. Qualitative research approach and case study, one of the qualitative research patterns, were used in the research. The reason for this is to determine the progress of elementary mathematics teacher candidates in the development of multiple solutions on paper and in the GeoGebra environment in geometry problems requiring multiple solutions, the role of the GeoGebra environment in the process of creating multiple solutions and the possible results of this role. A readiness test was applied first to determine the study group that will participate in the research. In line with the opinions received from the field education experts, 7 of the question pools formed from 22 questions were applied to prospective teachers as open-ended. Then, within the framework of the opinions received from the field education experts, 5 questions with more than one solution were created and candidates were asked to find solutions to these questions on paper. Then the solutions in GeoGebra environment are compared. As a result of the research, it has been observed that the number of solutions created in the GeoGebra environment has increased compared to the solutions on the paper and this increase is due to the dynamic environment offered by the GeoGebra. This shows that the GeoGebra environment is suitable for creating different solutions in geometry problems.