Ergenlerin öznel iyi oluşu arttırma stratejileri, oyun bağımlılığı ve akran ilişkilerinin, öznel iyi oluş ile ilişkisinin incelenmesi
The relationship between the subjective well-being strategies of adolescents, game addiction, peer relations and their subjective well-being
- Tez No: 636546
- Danışmanlar: DOÇ. EBRU KUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, ergenlerin öznel iyi oluşu arttırma stratejileri, oyun bağımlılığı ve akran ilişkilerinin öznel iyi oluş ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen demografik bilgi formu, Öznel İyi Oluşu Arttırma Stratejileri Ölçeği (Eryılmaz, 2016), Akran İlişkileri Ölçeği (Kaner, 2000), İnternette Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği (Arıcak, Dinç, Yay ve Griffiths, 2018) ve Öznel İyi Oluş Ölçeği (Eryılmaz, 2009) kullanılmıştır. Ölçeklerin toplam puanları ile birlikte ölçek alt boyutları, demografik (cinsiyet, okul türü, yaşanan yer, sınıf düzeyi, algılanan başarı düzeyi) değişkenlere göre incelenmiştir. Ayrıca öznel iyi oluş stratejileri, oyun bağımlılığı ve akran ilişkilerinin öznel iyi oluşu yordama durumu da bu araştırma kapsamında incelenmiştir. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünden araştırma izini alınarak, Beyoğlu ilçesindeki liselerde uygulama yapılmış ve 441 öğrenci verisi üzerinde analiz yapılmıştır. Analiz SPSS 23 programı ile t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve gruplar arası farkı belirlerken Post Hoc (Tukey) kullanılmış ve öznel iyi oluşun yordayıcılarına ilişkin çoklu regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Öznel iyi oluşu arttırma stratejileri ve akran ilişkilerinin öznel iyi oluşun anlamlı birer yordayıcısı olduğu ancak oyun bağımlılığının öznel iyi oluşu yordamada, negatif yönlü çok düşük bir ilişkisinin olduğu belirlenmiş ve bu ilişki anlamlı bulunmamıştır. Yordayıcı değişkenler birlikte, öznel iyi oluşun %29'unu açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the relationship between the subjective well-being strategies of adolescents, game addiction, peer relations and their subjective well-being. Throughout the research, Demographic Information Form developed by the researcher, Subjective Well-Being Increasing Strategies Scale (Eryılmaz, 2016), Peer Relations Scale (Kaner, 2020), Internet Gaming Disorder Scale (Arıcak, Dinç, Yay & Griffiths, 2018), and Subjective Well-Being Scale (Eryılmaz, 2009) were used as the data collection tools. The total scores of the scales and the subdimension of the scales are examined according to the demographic variables (sex, type of school, residence area, grade, perceived level of academic achievement). In addition, the research tries to understand how subjective well being strategies, game addiction and peer relations predict the subjective well-being. With the official permission of the İstanbul Provincial Directorate for National Education, 441 students from different high schools in the Beyoğlu district participated. In the data analysis program SPSS 23, t-test, one-way ANOVA and to understand the difference between the groups Post Hoc (Tukey) were used. For the predictors of the subjective well-being multiple regression analysis was made. As a result of the study, it is observed that the increasing strategies of subjective well-being and peer relations are significant predictors of the subjective well-being but there is a low relationship predicting subjective well-being of game addiction, and the relationship was not significant. All predictors together explain the 29 percent of the subjective well- being.