Sosyal ağlarda bağlantı tahmini
Link prediction in social networks
- Tez No: 636570
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ERHAN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüzde internetin gelişmesi sonucu sosyal medyanın yaygın ve yoğun kullanımı sosyal ağ analizi ve bağlantı tahmini alanlarındaki çalışmaların artmasına zemin hazırlamıştır. Bağlantı tahmini problemi, çizge yapısı ile ağ içerisindeki düğümler ve bu düğümler arasındaki mevcut ilişkiler referans alınarak, ağın ve ağ içindeki ilişkilerin zamanla nasıl değişeceği sorusunun cevabını aramaktadır. Bu çalışmada sosyal ağlarda bağlantı tahmini konusuna giriş yapıldıktan sonra, bu alanda yapılan çalışmalar üzerinde durulmuştur. Bağlantı tahmini için önerilen yöntemler incelenmiştir. Türkiye Üniversiteleri Arasındaki Bağlantıların bulunduğu veri setine bağlantı tahmini yöntemleri uygulanarak elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of the development of the internet, the widespread and intensive use of social media has led to increased studies in the areas of social network analysis and connection prediction. The connection prediction problem, takes the graph structure, the nodes in the network and the current relationships between these nodes as a reference and searches for the answer of the question of how the network and relationships within the network will change over time. In this study, after the introduction of connection prediction in social networks, the studies in this area are emphasized. Suggested methods for connection prediction are examined. Connection prediction methods have been applied to the dataset of the connections between Turkish universities. The results obtained were evaluated and analyzed.