Otomotiv sektöründe henüz montaj hattından çıkmamış araç üzerindeki geometrik hataların tespiti ve sinyalizasyonu için bir erken uyarı sisteminin geliştirilmesi
Developing an early warning system for automotive industry in order to detect and signalize the geometrical defects on the vehicles not yet coming out of assembly line
- Tez No: 636588
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Otomotiv Dünyası'nda bitmiş ürün ve ürünü oluşturan proseslerin kalitesini artırmak için sürekli çalışmalar yapılmaktadır. Bu trendlerin en önemlileri daha çok ileri teknoloji kullanarak üretim proseslerini belirli bir kontrol rejiminin altında tutma çalışmalarıdır. Bu çalışmada preventif bir İstatistiki Proses Kontrolü metodu vaat eden Erken Uyarı Sistemi adlı model incelenmiştir. Erken Uyarı Sistemi araç henüz montaj hattından çıkmadan üzerinde oluşabilecek geometrik (boşluk-profil) hataları sinyalize edip preventif olarak gerekli birimlere düzeltici faaliyet yaptırmayı hedefleyen bir teknolojidir. TOFAŞ fabrikası Ölçüm Merkezinde uygulanan bu çalışmada geleneksel İstatistiki Proses Kontrol'den çok daha üstün bir alternatif sunabilecek Erken Uyarı Sistemi incelenmiştir. Bu çalışmada Erken Uyarı Sistemi ve algoritmik, teorik alt yapısı (nokta bulutu teknolojisi, flush&gap metodolojisi vb.) açıklanmıştır. Somut örneklerle sektöre verebileceği katkılar ve geleneksel istatistiki proses kontrolden farkı irdelenmiştir. Sistemin altyapısı bir ölçüm programı olan Polyworks'ün üzerine yazılan TOFAŞ modülü kullanılarak açıklanmıştır. Bu sistemin akademik literatüre katkısı ve sektörde sağladığı yeniliklerle proseslerdeki iyileşmeler (KPI) açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Automotive World to improve the quality of the finished product and the processes that make up the product. The most important of these trends are mostly using advanced technology to keep production processes under a certain control regime. In this study, the Early Warning System model, which promises a preventive Statistical Process Control method, has been examined. Early Warning System is a technology that aims to make corrective action to the required units as a preventive signal by signaling geometrical (gap-profile) errors that may occur on the vehicle before leaving the assembly line. In this study applied in the Measurement Center of the TOFAŞ factory, the Early Warning System, which can offer a far superior alternative to the traditional Statistical Process Control, was examined. In this study, Early Warning System and its algorithmic, theoretical infrastructure (point cloud technology, flush & gap methodology etc.) are explained. Contributions to the sector with concrete examples and its difference from traditional statistical process control are examined. The infrastructure of the system was explained using the TOFAŞ module, which is written on Polyworks, a measurement program. The contribution of this system to the academic literature and the improvements in the sector are explained with the improvements in processes (KPI).