Türkiye'de reel kur ve nominal kur endeksleri ile Borsa İstanbul'da (BIST) bulunan firmaların ithalat ve ihracat hacimleri arasındaki ilişki üzerine bir uygulama
An application on the relationship between the real exchange rate and Nominal exchange rate indices in Turkey and the import and export volumes of the companies in Borsa Istanbul (BIST)
- Tez No: 636606
- Danışmanlar: PROF. DR. FAMİL ŞAMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de 2008-2018 dönemi arasında reel ve nominal kur endeksleri ile BİST 100 listesinde bulunan firmaların ihracat ve ithalat rakamları arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla BİST 100 listesinde işlem gören firmalar tespit edilmiş ve firmaların internet sitelerinde yayınladıkları ihracat ve ithalat rakamlarını düzenli olarak yayınlayan 35 firmaya ulaşılmıştır. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 35 firmanın faaliyet raporları ve bağımsız denetçi raporlarından 2008-2018 yılları arasındaki ihracat ve ithalat rakamları alınarak veri seti oluşturulmuştur. 2008-2018 yılları arasındaki reel döviz kuru ve nominal döviz kuruna ilişkin verilerde resmi siteler üzerinden edinilmiştir. Araştırmanın modeli panel VAR modelidir. Verilerin çözümlenmesinde Eviews ve STATA programlarından yararlanılarak veri setleri düzenlenmiş ve hausman testi yapılmıştır. Hausman testi sonucuna göre sabit etkiler modelinin geçerli olduğu modelden yararlanılarak analizler yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda; Reel döviz kuru ile ihracat ve ithalat rakamları arasında anlamlı bir ilişki olduğu; Nominal döviz kuru ile ihracat ve ithalat rakamları arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research in Turkey in 2008-2018 Bist 100 list with real and nominal exchange rate index of export and import company in period was designed to investigate the relationship between the rake updates. For this purpose, the companies listed on the BIST 100 list were identified and 35 companies that regularly publish the export and import figures published on the companies' websites were reached. The data set was created by taking the export and import figures between the years 2008-2018 from the activity reports and independent test reports of 35 companies operating in various sectors. The data on the real exchange rate and the nominal exchange rate between 2008-2018 were obtained from the official sites. The model of the research is the Panel VAR model. In the analysis of the data, data sets were arranged by using Eviews and STATA programs and the test of hausman was performed. According to the Hausman test result, analyzes were made using the model in which the fixed effects model is valid. As a result of the analysis; There is a significant relationship between real exchange rate and export and import figures; It is concluded that there is a significant relationship between the nominal exchange rate and the export and import figures.