Kambiyo senetlerinde mücbir sebep
Force majeure in bills of exchange
  1. Tez No: 636619
  2. Yazar: SELİN SADİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELEN KARAAĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada kambiyo senetlerinde mücbir sebebin sonuçları ele alınmış ve Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde kambiyo senetleri olan bono, poliçe ve çekte mücbir sebep hususu irdelenmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, mücbir sebep kavramının tanımı ve unsurları incelenmiş ve mücbir sebebin benzer kavram olan beklenmeyen hal ile karşılaştırması yapılmıştır. Ardından mücbir sebebe ilişkin özel hukuk çerçevesinde Türk Hukuku'nda mevcut olan hükümlere değinilmiştir. İkinci bölümde ise kambiyo senetlerinde mücbir sebep hükümlerini anlaşılabilir kılmak bakımından, öncelikle kambiyo senetleri hakkında genel bir inceleme yapılmış; akabinde mücbir sebebin kambiyo senetlerinde etkili olduğu haller incelenmiştir. Mücbir sebebin kambiyo senetleri hükümleri çerçevesinde şartları ayrıca açıklanmıştır. Çalışmamızın son bölümünde ise mücbir sebebin hukuki sonuçları hakkında detaylı açıklama yapılması hedeflenmiştir. Bu bağlamda, öncelikle, mücbir sebebin genel sonuçları hakkında bilgiler verilmiş, kambiyo senetlerindeki sonuçları ise her kambiyo senedi açısından ayrıca incelenmiştir. Son olarak mücbir sebebin zamanaşımına etkisi ile ispatı hususları anlatılarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the results of force majeure in bills of exchange are discussed and the issue of force majeure in bills, policies and checks, which are bills of exchange within the framework of Turkish Commercial Code provisions, is examined. Our study consists of three parts. In the first part, the definition and elements of the force majeure concept have been examined and a comparison of the vis maior with the casus fortiutus, which is a similar concept, has been made. Then, the provisions existing in Turkish Law within the framework of private law on force majeure are mentioned. In the second part, in order to make the terms of force majeure understandable in the bills of exchange, firstly a general examination about the bills of exchange was made; subsequently, the cases where the force majeure was effective in bills of exchange were examined. The terms of the force majeure within the framework of the provisions of the foreign exchange bills are explained separately. In the last part of our study, it is aimed to make a detailed explanation about the legal consequences of force majeure. In this context, firstly, information about the general results of the force majeure has been given, and the results in the bills of exchange have been examined separately in terms of each bill. Finally, the study was completed by explaining the effects of force majeure on timeout and proofs.