Bağımsız Türk Cumhuriyetlerinin idari yapısı ve demokratik rejimlerle karşılaştırılması
Governing structure of independent Turkic Republics and the comparison with democratic regimes
  1. Tez No: 636618
  2. Yazar: MELİKE AĞCALAR PALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada bağımsız Türk Cumhuriyetleri; Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hükümet sistemleri yürütme, yasama ve yargı başlıkları altında ele alınmıştır. Ayrıca demokratik hükümet sistemlerinin öncüleri kabul edilen başkanlık sisteminde Amerika Birleşik Devletleri, parlamenter sistemde İngiltere ve yarı başkanlık sisteminde de Fransa'nın yürütme, yasama ve yargı organları ele alınmıştır. Daha sonrasında bu öncü devletlerle benzer hükümet sistemini benimseyen bağımsız Türk Cumhuriyetleri tek tek karşılaştırılmıştır. Çalışma yedi ana bölümden oluşmaktadır. Her bir bölümde bağımsız Türk Cumhuriyetleri tek tek incelenmiştir. Görev ve yetki dağılımları çerçevesinde bu devletlerin yürütme, yasama ve yargı düzenlemeleri anayasa maddeleri üzerinden irdelenmiştir. Yürütme başlığı altında; devlet başkanlarının aday olma şartları, seçim süreci, görev ve yetkileri açıklanmış, aynı hususlar hükümet için de belirtilmiştir. Yasama başlığı altında; meclisin yapısı, milletvekili olma şartları, milletvekili seçim şartları ve meclisin görev ve yetkileri incelenmiştir. Yargı başlığı altında ise mahkeme türleri ve yargı organının faaliyetleri açıklanmıştır. Ayrıca her bölümün sonunda da çalışmanın temelini oluşturan karşılaştırma kısmına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, government systems of independent Turkic Republics, namely Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Azerbaijan and Turkish Republic of Northern Cyprus were discussed under the titles of executive, legislative and judicial. Besides, executive, legislative and judicial organs of countries which are considered to be the pioneers of democratic government systems such as United States in the presidential system, Britain in the parliamentary system and France in the semi-presidential system were discussed. Thereafter, independent Turkic Republics, which adopt a similar government system, were compared one by one with these leading countries. The study consists of seven main sections. Independent Turkic Republics were examined one by one in each section. Within the framework of the distribution of duties and powers, the executive, legislative and judicial arrangements of these states were investigated through the constitutional articles. Under the executive title; candidacy conditions of presidents, election process, duties and powers of presidents were explained and the same issues were specified for the government. Under the legislative title; the structure of the parliament, the conditions of being a deputy, the election conditions and the duties and powers of the parliament were examined. Under the title of judiciary; types of courts and activities of judicial body were explained. In addition, comparison parts that form the basis of this study is included at the end of each section.