Ulaştırmanın geleceği ve türel dağılımda deniz turizm araçları için sürdürülebilir bir model; İstanbul örneği
Future of transportation and a sustainable model with modal split for marine tourism vehicles in İstanbul
  1. Tez No: 636678
  2. Yazar: VEYSEL FERUZ FIRAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA SURİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Turizm, Ulaşım, Marine, Tourism, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, İki bölüm olarak ele alınmış olup, ilk bölümde ulaştırma sistemlerinin genel olarak türel dağılıma göre tanımlamaları yapılmış ve küresel anlamda ulaştırma sistemleri hakkında günümüzde yapılan faaliyetler ve gelecek projeksiyonları hakkında ki çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde İstanbul'daki turizm araçları ile ilgili mevcut durum bilgileri verilmiş, geleceğe yönelik deniz turizm araçları için yapılan modelleme ve yatırım programı açıklanmıştır. Bu çalışmada, İstanbul'daki deniz turizm araçlarına ilişkin olarak gelecekte gereksinim duyulması öngörülen kıyı yapılarının büyüklüklerini belirlemek amacıyla, İstanbul sınırları içerisinde yer alan deniz turizm araçlarının sayılarını tahmin etmek üzere geliştirilen“Talep Tahmin Modeli”açıklanmıştır. Çalışmanın amacı; geleceğe yönelik olarak tekne talebinin ve bu teknelerin gereksinim duyacakları kıyı yapılarının belirlenmesi ve gerekli arzın öngörülen projeye uygun olacak şekilde önceden oluşturulması ile İstanbul kıyı kullanım alanının düzenli planlanmasını sağlamaktır. Çalışma alanı İstanbul sınırları içerisinde bulunan kıyılar, göller ve derelerdir. Çalışma deniz turizm araçlarını (motorlu yat, yelkenli, gez-tenezzüh teknesi, sandal) kapsamaktadır. Çalışma kapsamında yer alan tekneler ve kıyı yapılarının mevcut envanteri tespit edilerek, 2040 yılına kadar deniz turizm araçlarının sayısındaki değişimler için regresyon analizi yöntemi ile model önerisi yapılmış, deniz turizm tesisleri için gelecek projeksiyonları ve yatırım programı öngörülmüştür. Bu kapsamda ilk kez İstanbul'u kapsayacak şekilde İstanbul kıyılarında helikopter ile havadan görüntüleme yapılmış, İstanbul'da bulunan tüm tekneler türlerine göre ayrılarak sayılmıştır. Dolayısı ile geleceğe yönelik deniz turizmi tesislerinin planlanması için yapılmış olan bu çalışma özgün bir model özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This work, It is considered as two sections, in the first section, transportation systems are defined according to the general distribution, and studies on today's activities and future projections about transportation systems in the global sense are mentioned. In the second section, current status information about tourism vehicles in Istanbul is given, modeling and investment program for future marine tourism vehicles are explained. In this study, the“Demand Forecasting Model”developed to estimate the number of sea tourism vehicles within the borders of Istanbul is explained in order to determine the size of the coastal structures that are expected to be needed in the future regarding the sea tourism vehicles in Istanbul. The aim of the study; To ensure the regular planning of the Istanbul coastal usage area by determining the future boat demand and the coastal structures that these boats will need and establishing the required supply in accordance with the projected project. The study area is the coasts, lakes and streams within the borders of Istanbul. The study covers marine tourism vehicles (motor yacht, sailboat, pleasure boat, boat). By determining the current inventory of boats and coastal structures within the scope of the study, a model proposal was made with the regression analysis method for changes in the number of sea tourism vehicles until 2040, and future projections and investment program were foreseen for sea tourism facilities. Within this scope, for the first time, aerial imaging was carried out by helicopter on the shores of Istanbul, and all the boats in Istanbul were separated according to their types. Therefore, this study, which was made for the planning of future sea tourism facilities, has a unique model feature.