Düşünsel ve toplumsal değişim sürecinde Türk baskıresim sanatı (1980 sonrası)
Turkish printmaking after 1980's thought and social changes
  1. Tez No: 63669
  2. Yazar: ARİF ZİYA TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. GÖREN BULUT
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET 1980' li yıllar; tüm dünyada olduğu gibi (Amerikan ve Sovyet Rusya' sı mitinin yıkılması, iki Almanya'nın birleşmesi, küreselleşme olgusunun gündeme gelmesi), Türkiye'de de; ekonomik, siyasal, düşünsel ve toplumsal değişimlerin yaşandığı önemli bir zaman dilimidir. Bu değişimler genel olarak, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi ve onu izleyen Özal İktidarı'nın uygulamaya koyduğu, liberal ekonomik sistemin bir sonucu olarak doğmuştur. 1980 sonrası, ekonomik alandaki değişimler genel olarak dışa dönük model ya da“İhracat Öncülüğünde Büyüme”olarak nitelendirilebilecek, 24 Ocak kararlarıyla Türk Ekonomisi, dönemin yaygın tanımıyla“Küreselleşme Politikası”içine girmiştir. Bu bağlamda sıkı para politikasından vazgeçilmiş, döviz ve kambiyo ile ilgili tüm yasaklar kaldırılmış, ithalatçılara gümrük kolaylıkları sağlanmıştır.“Özelleştirme”kapsamında, devletin ekonomi içindeki yeri ve payı gittikçe azaltılmıştır. Siyasi alanda da; 1982 Anayasası' nın, öncelikle, kişi hak ve özgürlüklerini kısıtlayan, düşünce özgürlüğünü tanımayan ve düşünce açıklamayı suç sayan yapısı nedeniyle, özgür ve demokratik ortamdan uzaklaşılmıştır. Siyasi partiler, sendikalar ve dernekler kapatılmış,insanlar politikadan uzaklaştırılmıştır. Uygulanan ekonomik ve siyasi yaptırımlar sonucunda, işsizlik artmış, köyden kentlere göç hızlanmış, kent varoşlarında oluşan, gecekonduların kendi kültürleri (arabesk kültür) zamanla ülke geneline yayılmış bu da kültürel yozlaşmanın nedenlerinden biri olmuştur. 1980 sonrası yaşanan değişimler; Türk Plastik Sanatlarına ve baskıresim sanatçısına zengin içerikler sunmuştur.“Seksen”öncesindeV olduğu gibi bir birlik anlayışı içinde olmasa bile, seksenli yıllar, sanatçılarımızın yenilik arayışları içinde oldukları, düşünsel ve toplumsal değişimlere ayak uydurmaya çalıştıkları bir dönem olmuştur. Sanatsal yaklaşımlarında, kendi adına davranma, yalnızca kendini temsil etme özgürlüğünü kullanmışlardır. Bu özgürlük; sanatçıyı zaman zaman toplumsal sorunlardan sıyırıp, salt sanatın kendine özgü sorunlarını çözmeye yönelik ürünler verme ya da bireyselliklerini aşıp, toplumsal sorunları ele almaları şeklinde gerçekleşmiştir. Bu bağlamda sanatçı ilgileri toplumsal çatışmalara, bozulan doğaya, ekolojik dengelere, sosyal çöküntülere yönelmiştir. Üslup ve yöntem arayışları, baskıresim sanatımızın öncülerinden farklı olarak; yöresellik ve anlatımcılıktan, lekeci, soyut-dışa- vurumcu anlayışı benimseyip, insanlarımızın dramlarını, insan ilişkilerini ya da doğa yorumlarını yansıtan anlayışlarla sürmektedir. Daha genç kuşak sanatçılarımızın ise, daha çok kavramsal değerlere önem verdikleri, toplumdaki ortam beğeni ölçülerine karşı çıkan bir tavır sergiledikleri görülmektedir. Türk Baskıresim sanatı, seksen sonrası yaşanan değişimlerle, özgün nitelik kazanışını sürdürmektedir. Bu özgün niteliğin hangi değer kıstaslarından oluştuğunu, doğrudan doğruya yapıtların kendileri ortaya koymaktadırlar. Kişisel çabalarla çağdaşlaşma süreci içinde gerçekleşen yenilikler, bir ulusun çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma ve o düzey içinde yer alma çabalarını açıkça ortaya koyar. Türkiye' de çağdaş sanat oluşumlarının ve bu arada baskıresim sanatının da izlediği yol; bu girişimleri, biçim-içerik yönüyle izleyen bir özellik göstermesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The 1980's are very important years for Turkey and the entire world. Because during that time, American and Soviet myths collpsed and Turkey had great changes in economics and politics. These changes appeared as a consequence of the 12 th. September Military Intervention and The Özal' s Period. After 19801 s Turkey' s economy globalised as a consequence of the 24 January economic decisions. During that time, many goverments gave up their tight money policies. All prohibitions were abolished regardings foreign money and exchange and exporters experienced ease with customs. As a consequence of the Constitutin 1982, human rights, and liberty of thought were limited. Political parties, Worker Unions and Associatiens were closed, an anti-demokratic period started. During this period, unemployment increased and people moved to big cities, and they created their culture (arabesque) in the ghettoes of big cities. In time, this culture spread throughout the country and caused many deep deteriorations. Benefiting from these changes Turkish Plastic Art and artists found an enormous field to study. The years of 80's were the period which our artists sought innovation. In their artistic approach, this new freedom allow for unlimited self-expression. It was fulfiled by producing works of art which were expressions of problems experienced by artists. Themselves and problems of the community, cnsequently, artists were interested in the pollution of nature, community conflict and ecological in balances. New thought continues expressing human sufferingVII and the relationship of our people. It has been observed that our young artists emphasize conceptual values, while deemphasizing common traditions. Turkish Printmaking has improved because of these changes since 1980. The prints are an example of this new original quality. These innovations through individual efforts refect contemporary society by its printmaking../..