Peygamberlik için gerekli sıfatlar açısından Hz. Peygamberin fetaneti
  1. Tez No: 63668
  2. Yazar: İSHAK HALİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ İLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET İlk insanla başlayan peygamberlik, beşer hayatını yönlendiren ilahî bir müessesedir. Vahy almaları ve insanların anlayamadıkları gerçekleri bildirmeleri sebebiyle her pey gamber, üstün bir akla sahiptir, islâm literatüründe“Fetanet”kavramıyla ele alınan bu peygamber aklının değeri ve önemi, Kur'ân'da, hem belli kavramlarla ele alınmakta, hem de kıssalar halinde işlenmektedir.“Fetanet sıfatı”en derin ve geniş anlamıyla pratik tezahürlerini, son peygamber Hz. Muhammed'de (SAV.) bulmaktadır. Kur'ân, hadis kitapları ve İslâm tarihi incelendiğin de, Hz. Peygamberin; hem Kur'ân'ı, hem kâinatı, hem de tüm boyutlarıyla insanı anlayabilen, yorumlayabilen ve temsil edebilen bir aklî melekeye sahip olduğu görülmektedir. Söz konusu tezahürler beş alanda toplanabilir: Birincisi ahlâk konusudur. Peygamber, akıl, mantık ve muhakemesiyle bir taraftan duygu, düşünce ve davranışlarında ölçülü olmuş diğer taraftan da ahlâklı bir toplum oluşturabilmiştir. İkincisi tebliğidir. Zor şartlarda, tedricî ve metodlu yaklaşımlarıyla peygamber, öğretilerini kitlelere ulaştırmasını bilmiştir. Üçüncüsü husus eğiticiliğidir ki, peygamber kısa zamanda kültür seferberliği başlatıp müesseseler kurmuş ve pek çok ilim dalının oluşmasına zemin hazırlamıştır. Dördüncü alanda liderliği vardır. Bir toplum lideri, devlet başkanı ve komutan olarak peygamber, bir eğitimi ve deneyimi olmadığı halde etkili stratejiler uygulamış ve sonuca ulaşabilmiştir. Son olarak da her alanda kısa ve uzun vadeli problemlerin çözümünde üs tün bir performans göstermiştir. Ne var ki tarihî kültür içinde Hz. Peygamber, daha çok dokunulmaz ismet ve ulaşılmaz mucize yönüyle incelenmiş, bazen sadece münzevî bir ahlâk öğreticisi, kimi zaman da yalnızca siyasî otorite temsilcisi olarak ön plâna çıkarılmıştır. Fikir ve hayata istika met ve dinamizm kazandıran peygamber aklına da aslında, beşerin ihtiyacı vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The prophethood that began with the presence of man, is a foundation that leads the human beings life. All the prophets have a superior wisdom because of getting re- valation and informing, explaining to the human beings the rights that they can not re alize. The value and the importance of that“Prophet's widom”that is called“Fetanet”in the Islamic Literature, passes in the Quran with different concepts and as anecdots. The atribute of wisdom (fetanet) finds its practical manifestations with is most comprehensive en deep meaning at the latest Prophet Muhammed (S.A.V.) When the Quran, The Hadith Literature and Islamic History was examined, it is seen that the Prophet Muhammed has a mental capability that can understand, comment the Quran, the universe and the human being with all the dimensions and can represent them. Those manifestations could be grouped in five grounds: First of those is the Morality. The prophet with his intellect, logic and reasoning, controlled himself, his sentiments, thoughts and behaviours; on the other hand could be able to establish a moral seeking society. The second of them is (Tebliğ: Transmitting). In the difficult circumstances, with his methoded and gradual approach the Prophet has known to transmit his messa ge to masses. THe third one is his ability of teaching. The Prophet in the mean time started a cultural activity and than established foundations and made ground for lots of branches of science. And the fourth one in his leadership capabilites. As a community leader, and a president the Prophet, while he has not an education or experience, has tried efficient strategies and has received success. And at last, in all, in short or long pe riod in solving problems he got ultimate performance. In fact in the historical culture the Prophet Muhammed, mostly has been studied from the aspects of innocence (ismat) and unapproachable miracles. Sometimes he is presented as a reclused moral teacher, and sometimes as a representator of the politi cal authority. But the human being have an need for the Prophet's Wisdom that make earned dinamism and gives direction to the thought and life.