Türkiye'deki muhafazakâr ve seküler gençlerin farklı kültürlerle bir arada yaşamaya bakışı
Conservative and secular young people's perspective on living together with different cultures in Turkey
- Tez No: 636721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL TUNÇER KILAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
Dünya üzerinde yaşanan göçlerden dolayı toplumların artık homojen bir yapıda olması mümkün görünmemektedir. Göçler belli bir zaman sonra durağanlaşsa bile teknoloji ile beraber iletişim araçlarının her geçen gün iyileşmesi dünya genelinde ulusların ve devletlerin sınırlarını aşacak bir şekilde kültürler arası iletişime ve etkileşime neden olmaktadır. Başta ekonomi olmak üzere iyi bir yaşam sürme amacında olan insanların ülkeler arası ve ülke içinde yer değiştirmesi çok farklı kültürlerin bir araya gelmesine sebep olmaktadır. Bir devlet içinde zamanla homojen yapının denge itibariyle heterojen bir yapıya dönüşmesi farklı kültürlerle bir arada yaşamanın önemini de göstermektedir. Türkiye özelinde yapılan çalışmalarda yetişkinler arasında siyasal ve sosyal açıdan yaşanan kutuplaşmaların yeni nesiller arasında görülmemesi bir arada yaşama adına önem arz ederken Türkiye'de iki önemli kültürün temsilcisi olan seküler ve muhafazakâr kesimlerin Osmanlı'dan Cumhuriyet'e kadar süre gelen zaman diliminde ayrışmaları günümüzde artık devam ettirilemeyecek şekilde ilgiyi hak etmektedir. Bu nedenle bu çalışmada yetişkinlerden ziyade seküler-laik gençlerle, muhafazakâr-dindar gençlerin farklı kültürlerle bir arada yaşamaya bakışları ile beraber birbirlerine olan sosyal mesafeleri irdelenmiş ve Bikhu Parekh'in çokkültürlülük kuramı çerçevesince farlı kültürlerle bir arada yaşamanın önemi dile getirilmiştir. Çalışmada karma araştırma modeli kullanılmış olup ölçüt örnekleme ile Ankara ve Antalya illerinde farklı mahallelerdeki toplam 800 gencin çokkültürlülük ile ilgili sosyal mesafe ölçekleri değerlendirilmiştir. Aynı illerde toplam 20 gençle nitel görüşme formları yüz yüze gerçekleştirilerek veriler elde edilmiştir. Sonuç itibariyle muhafazakâr ve seküler gençlerin Türkiye'de farklı kültür, inanç ve düşüncedeki bireylere olan sosyal mesafeleri belirlenmiş ve belirlenen mesafe oranları üzerinden yapılan karşılaştırmalarla değerlendirmeler yapılmıştır. Gençlerin eğitim düzeyi arttıkça sekülerleşme eğilimlerinin arttığı, eğitim düzeylerinin artması ile farklı kültürlerle bir arada yaşamaya sosyal mesafe olarak yakın durdukları görülmüştür. Gençlerin sosyo ekonomik düzeylerinin artması ile farklı kültürlere olan yakınlıklarının sosyal mesafe olarak azaldığı belirlenirken hem muhafazakâr hem de seküler gençlerin birbirlerine olan bakış açıları ise büyük oranda olumlu bulunmuştur. Bunun yanında seküler ve muhafazakâr gençlerin Suriyeli, Ermeni, Rum, Ateist ve cinsel yönelimi farklı olan bireylere karşı belli bir oranda sosyal mesafe olarak uzak durdukları görülürken seküler ve muhafazakâr gençlerin çoğunun Alevi, Sünni, Türk ve Kürt olan bireylere karşı ise sosyal mesafe olarak kendilerini yakın gördükleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It does not seem possible for societies to have a homogeneous structure anymore due to the migrations in the world. Even if the migrations become stationary after a certain period of time, the improvement of the communication tools together with technology causes intercultural communication and interaction in a way that goes beyond the borders of nations and states around the world. People who want to lead a good life, particularly economically, change places between the countries and within the country, causing different cultures come together. In a state, the transformation of a homogeneous structure into a heterogeneous structure in terms of balance in the course of time also indicates the importance of living together with different cultures. According to researches regarding Turkey, while the polarizations between adults in political and social terms are not experienced among the new generations is important for the sake of coexistence, the seperation of secular and conservative people who are representatives of two important cultures in Turkey during the period from the Ottoman to the Republic can no longer be sustained today and this deserves attention. For this reason, this study examines the attitudes of secular and conservative-religious youth towards living together with different cultures, as well as their social distance to each other and this study also emphasizes the importance of living together with different cultures within the framework Bikhu Parekh's multiculturalism theory. In the study, mixed research model was used and social distance scales related to multiculturalism of a total of 800 young people from different neighborhoods in Ankara and Antalya provinces were evaluated by criterion sampling. Qualitative interview forms were conducted face-to-face with 20 young people to obtain data in the same cities. As a result, the social distance of conservative and secular youth to the individuals who have different cultures, beliefs and opinions was determined and some evaluations were carried out with comparisons which were made over the distance ratios. It was observed that as the education level of the youth increases, their tendency to secularization increases, and with the increase of their education level, they stay close to living with different cultures in terms of social distance. It was also determined that with the increase of the socio-economic levels of young people, their proximity to different cultures decreases in terms of social distance and the perspectives of both conservative and secular young people to each other were found to be mostly positive. Beside this, it was observed that while secular and conservative youth are seen to stay away from Syrian, Armenian, Greek, Atheist and individuals with different sexual orientation in terms of social distance, secular and conservative young people feel close to Alevi, Sunni, Turkish and Kurdish individuals.