Katılım sigortacılık sisteminin bireylerin sigorta eğilimlerine etkisi
Participant insurance systems' effect on individuals tendency
- Tez No: 636720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Sigortacılık, Banking, Insurance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Katılım sigortacılık sistemine dahil olan bireyler, topladıkları paralar ile bir havuz oluştururlar, biriken paralar yardımlaşma sandığı ya da risk fonunda toplanır. Riskin meydana gelmesi halinde bireylerin zararları bu havuzda biriken paralar ile karşılanır. Katılım sigortacılığı (Tekafül), bireyler bir araya gelerek riske maruz kalmış katılımcıların zararlarının karşılaması için yaptıkları yardımlaşmadır. Katılım bankaların finans piyasalarında gelişme göstermesi, katılım sigortacılığının gelişmesini sağlamıştır. Kamu bankalarının islami finans piyasalarına girmesiyle birlikte, faizsiz finans piyasaları açısında önemli bir dönem olmuştur. İslami finans ve katılım sektörü islam ülkelerinde büyük potansiyele sahiptir. Sigortacılık sektörü ülke ekonomilerine olumlu katkı sağlamaktadır. Türkiye' de katılım piyasalarının gelişmesi, sosyal katılım ve ekonomik kalkınma için büyük önem arz etmektedir. Faiz, garar (belirsizlik), kumar kaygısı taşıyan bireyler sigorta faaliyetlerinden uzak durmaktadır. Bu faaliyetlerden uzak duran bireyler, katılım bankacılık ve katılım sigortacılık faaliyetlerinin gelişmesiyle, bireylerin birikimleri ekonomiye kazandırılmıştır. Bu çalışma ile bireylerin katılım sigortacılık sisteminin uygulamaları hakkında bilgi ve farkındalık düzeyleri artırmak, katılım sigortacılığına bakış açılarını değiştirmek, sigorta yaptırmayan bireyler için katılım sigortacılığını bir alternatif olarak anlatmaktır. Çalışmamda Çorum ilindeki, Hitit Üniversitesinde çalışan bireylerin katılım sigortacılık sistemi ile bireylerin sigorta eğilimleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını araştırmak çalışmamın ana konusunu teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Individuals form a pool by collecting their money accumulated in the participation insurance system in the fund of mutual aid or risk fund, and the money accumulated in this pool is to help individuals who are damaged among the participants, ie policyholders. Participation insurance (Tekafül) is the help of individuals who come together to meet the losses of the participants who have been exposed to risks. The development of participation banks in financial markets led to the development of participation insurance. With the introduction of Islamic financial markets in public banks, it was an important period in terms of interest-free finance markets. The insurance sector makes a positive contribution to the country's economies. Islamic finance and participation sector has great potential in Islamic countries. Turkey's participation in the development market, it is important for social inclusion and economic development. An important part of interest, loss (uncertainty), gambling anxiety stays away in insurance activities. With the development of participation insurance activities of the people who are away from these activities, it is to bring the accumulation of interest-sensitive groups to the economy. The subject of this study is the level of knowledge and awareness of individuals about participation insurance practices, their perspective on insurance, the impact of participation insurance on non-insurers. The main subject of the study is whether there is a significant relationship between the participation insurance system of individuals working at Hitit University in Çorum province and the insurance trends of individuals.