Trade finance and multilateral development banks in times of crisis: The case of emerging markets
Kriz zamanlarında dış ticaretin finansmanı ve çok taraflı kalkınma bankaları: Yükselen piyasalar örneği
  1. Tez No: 636737
  2. Yazar: MUHAMMED ÖZBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Dünyadaki farklı kriz deneyimleri dış ticaretin finansmanına, özellikle Sınır Piyasalar (Frontier Markets) ve Yükselen Piyasalar'da (EMs), müdahale ihtiyacı doğurmuştur. Bu çalışma beş büyük Çok Taraflı Kalkınma Bankası'nın (MDB) dış ticaretin finansmanını kolaylaştırıcı programlar (TFFPs) olarak adlandırılan girişimlerini, EM'lere ve kriz zamanlarına odaklanarak incelemektedir. Çalışmanın amacı hem nitel hem de nicel veriler kullanarak, TFFP'lerin krizle başa çıkmadaki başarılarını ve bu sürecin piyasada nasıl gerçekleştiğini göstermektir. Bunları analiz etmek için aktörleri, kurumları ve piyasayı içeren bir etkileşim şeması oluşturulmuştur. Sonuçlar TFFP'lerin, dolayısıyla MDB'lerin, hem kriz zamanlarında hem de kriz dışı zamanlarda özellikle EM'lere etkili bir katkı sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Different crisis experiences all over the world created a need for trade finance intervention, especially in Frontier and Emerging Markets (EMs). This study examines five major Multilateral Development Banks' (MDBs) trade finance initiatives, namely trade finance facilitation programs (TFFPs), by focusing on EMs and crisis times. The aim of the study is, by using both quantitative and qualitative data, to demonstrate the TFFPs' success in coping with crisis and how this process takes place in the market. The results suggest that TFFPs, thus MDBs, provide an effective additionality to countries, especially EMs, both during and out of crisis.