Türkiye'de sosyal yardım hizmetlerine yönelik vatandaş algısı: Çayırova ilçesinde bir araştırma
  1. Tez No: 636740
  2. Yazar: YÜKSEL MARAZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnsanlık var olup devletleşme sürecine girdiği ilk zamandan itibaren çeşitli şartların etkisiyle her daim sosyal, siyasal ve ekonomik sıkıntılarla boğuşmak zorunda kalmıştır. Savaşlar, ekonomik istikrarsızlıklar, deprem, sel ve yangınlardan dolayı bu sıkıntılara maruz kalan insanlık, kendisini bu sıkıntılardan kurtaracak veya yaşam düzeyine bir rahatlama getirecek yardımları yaşadığı ülkeden beklemiştir. 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı müdahaleci devlet anlayışını gündeme getirmiş ve devlet her alanda dümen tutan konuma gelmiştir. Bu kriz ülkemizde de hissedilmiş ve devlet çeşitli müdahalelerle bu krizle başa çıkmaya çalışmıştır. Şüphesiz günümüze kadar gelmiş tüm hükümetler kalkınma planlarında halk eksenli atılımlar gerçekleştirmiş yada gerçekleştirmeye çalışmıştır. Osmanlı devletinin son dönemlerinden itibaren her daim yoksulluk problemi yaşayan halk topluca verdiği mücadele ile yeni devletini oluşturmuş ve Cumhuriyetin ilanı ile dünya sahnesinde yerini almıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra da savaşların getirdiği yıkımın acılarını unutmaya çalışan insanlar 2. Dünya savaşının patlak vermesi ile yaralarının daha da büyüdüğünün farkına varmıştır. 2. Dünya savaşından sonraki yıllarda yaşadığımız bir takım siyasi olaylar ambargolar ve krizler vatandaşın zor durumda bırakmaya devam etmiştir. İşte bu noktada saydığımız bir takım olaylar vatandaş eksenli sosyal yardımları gündeme getirmiştir. Sosyal yardımlar kişinin sosyal hayata adapte olmasını sağlayan ve kişilere can simidi niteliğinde fayda sağlayan yardımlar olmasının yanında bir takım sorunlar ile de birlikte anılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada Türkiye'de sosyal yardımların vatandaşa yönelik algısı ölçülmeye çalışılmıştır. Bu yardımlar yapılırken hassasiyet seviyesinin ne kadar dikkate alındığı, muhtaçlığın nasıl belirlendiği, yardımı alan taraf açısından ne fayda sağladığı ve bu yardımların hangi kanallar aracılığıyla yapıldığı araştırılmıştır. Çalışmanın alan araştırması bölümünde Kocaeli Çayırova İlçesi'nde yaşayan ve sosyo-ekonomik açıdan alt gelir grubu kişilerin yaşamakta olduğu 9 mahalleden toplam 200 kişiden oluşan örneklem üzerinde sosyal yardım algısı ölçeği ile kolayda örnekleme yöntemi ve anket tekniği kullanılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre; katılımcıların sosyal yardım algılarının yüksek bir düzeyde olduğu, katılımcıların cinsiyet, medeni durum, yaş ve eğitim düzeylerine göre sosyal yardım algılarının gruplar arasında anlamlı bir farklılık göstermediği, hane halkı sayısına göre sosyal yardım algılarının ise gruplar arasında anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca sosyal yardım algısı ölçeğinin alt boyutları olan sorunlar ile kurumsal yapı, işleyiş ve işlevsellik alt boyutları arasında, kurumsal yapı alt boyutu ile işleyiş ve işlevsellik alt boyutu arasında, işleyiş alt boyutu ile özellikler ve işlevsellik alt boyutu arasında anlamlı ilişki olduğu, ancak sorunlar alt boyutu ile özellikler alt boyutu arasında, kurumsal yapı alt boyutu ile özellikler alt boyutu arasında ve özellikler alt boyutu ile işlevsellik alt boyutu arasında anlamlı ilişki olmadığı bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the first time that humanity has existed and entered into the process of nationalization, it has always had to struggle with social, political and economic problems due to various conditions. Humanity exposed to these problems due to wars, economic instability, earthquakes, floods and fires, he waited from the country where he lived to help him to free himself from these troubles or to bring relief to his life. The World Economic Crisis of 1929 brought the interventionist understanding of the state to the agenda and the state took the helm in every field. This crisis was felt in our country as well and the state tried to cope with this crisis with various interventions. Undoubtedly, all governments that have survived to the present day have made or tried to make public-oriented breakthroughs in their development plans. The people, who have always suffered from poverty problems since the last periods of the Ottoman state, formed their new state with their collective struggle and took their place on the world stage with the declaration of the Republic. After the proclamation of the Republic, people who tried to forget the pains of the destruction brought about by the wars realized that their wounds were getting bigger with the outbreak of the Second World War. In the years after the 2nd World War, some political events, embargoes and crises continued to put citizens in a difficult situation. At this point, a number of events we have mentioned have brought citizen-based social assistance to the agenda. Social aids have started to be mentioned together with some problems as well as being aids that enable people to adapt to social life and provide benefits in the form of a life buoy. This study tried to measure the perception of social benefits for citizens in Turkey. It has been investigated how much the sensitivity level is taken into account while making these aids, how the neediness is determined, what benefits it provides for the beneficiary of the aid and through which channels these aids are provided. In the field research part of the study, data were collected using the social aid perception scale, convenience sampling method and questionnaire technique on a sample of a total of 200 people from 9 quarters where socio-economically low income groups live in Kocaeli Çayırova District. The data obtained were analyzed with SPSS 25.0 package program. According to the analysis results; It was determined that the social aid perceptions of the participants were at a high level, the social aid perceptions of the participants did not differ significantly between the groups according to gender, marital status, age and education level, and that the social aid perceptions according to the number of households showed a significant difference between the groups. In addition, there is a significant relationship between problems, which are the sub-dimensions of the social assistance perception scale, and the organizational structure, functioning and functionality sub-dimensions, between the institutional structure sub-dimension and the functioning and functionality sub-dimension, and between the functioning sub-dimension and the characteristics and functionality sub-dimension, but the problems sub-dimension There was no significant relationship between the characteristics sub-dimension and the institutional structure sub-dimension and the characteristics sub-dimension, and between the characteristics sub-dimension and functionality sub-dimension.