Electronic government services and a public survey in İstanbul
Elektronik devlet hizmetleri ve Istanbul'da bir anket uygulaması
- Tez No: 457390
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ALTUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Mühendislik Bilimleri, İşletme, Public Administration, Engineering Sciences, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki elektronik devlet (e-devlet) hizmetlerine yönelik bir uygulama ve talebi sunmaktır. Bu çalışmanın amacı doğrultusunda e-devlet tanımı“devlete ait herhangi bir kurum ya da kuruluşla internet üzerinden yada web yolu ile etkileşim”dir. Bu çalışma kamu sektörü, kamuda bilişim, e-devlet devrimi, vizyonu, nitelikleri ve başarı etkenleri, e-devlette ilişkiler, global açıdan e-devlet incelemesi, Türkiye'de e-devlet, İstanbul Portalı için kamu oyu araştırması ve sonuçtan oluşmaktadır. Kamu oyu araştırmasından elde edilen kritik bilgilere ek olarak, bu çalışmayla vatandaş ve iş dünyasının İstanbul Portalından hangi hizmetlere online erişmek istediği ortaya çıkarılmaktadır. Bu çalışma vatandaşın ve iş dünyasının e-devlet ihtiyaç ve isteklerini karşılamak ve tatmin etmek üzere devlet tarafından yapılacak çalışmalara ve internet yatırımlarına yardım etmeye odaklanmıştır. Elektronik devlete geçişte talebin ve diğer etkenlerin anlaşılması devletin vatandaş ve iş dünyası için daha büyük faydalar üretmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to present a research for electronic government (e-government) services demand and applications in Turkey. For the purposes of this research, e-government is defined as“electronic government services, that is, any interaction one might have with any government body or agency, using the Internet or World Wide Web.”This paper outlines the public sector features, government in the information sector, e-government revolution, e-government perspectives, e-government features and success factors, e-government relationships, the global e-government study, e-government services in Turkey, and public survey for Istanbul Portal and finally conclusions. In addition to the critical findings from the public survey, this thesis distinguishes itself in asking users – citizens, businesses – what services they wish to access online from Istanbul Portal. This thesis is the first to focus on actual citizen and business wants and needs with the objective of helping governments target their Internet investments and maximize e-government citizen and business satisfaction. By better understanding the demand equation and the drivers behind e-government adoption, governments can create greater value for citizens and businesses.