Türkiye'de koronavirüs salgınıyla mücadelede büyükşehir belediyeleri: Ankara, İstanbul ve Kocaeli örnekleri
Greater city municipalities in the struggle against the coronavirus epidemic in Turkey: Cases of Ankara, İstanbul and Kocaeli
  1. Tez No: 833430
  2. Yazar: NİMET NUR TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ERENÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Aralık 2019'dan bu yana Çin'de ortaya çıkan ve hızla küresel bir afete dönüşerek yayılan, ölümcül COVID-19 pandemisiyle mücadelede ülkeler, salgının etkilerini en aza indirebilmek amacıyla ulusal ve uluslararası ölçekte çabalarda bulunmaktadır. Ülkeler bu sürece yalnızca ulusal düzeydeki politika önlemleri ile müdahale etmekle kalmamış, aynı zamanda yerel yönetimler aracılığıyla birçok girişim ve uygulamayla katılmıştır. Çalışmanın amacı, koronavirüsle mücadele sürecinde büyükşehir belediyeleri tarafından gerçekleştirilen uygulamaları ve yapılan belediye uygulamalarının vatandaş tarafından algılanma düzeylerinin incelenmesidir. Çalışmada, İstanbul, Ankara ve Kocaeli Büyükşehir Belediyelerinde ikamet eden 960 vatandaşın katılımıyla anket yöntemi kullanılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programında T testi ve ANOVA testi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda; COVID-19 uygulamaları alt ölçeklerinden yerli maske ve dezenfektan üretimi İstanbul, Ankara ve Kocaeli olmak üzere gruplar arasında anlamlı bir farklılık görülmemektedir. Buna karşın kamuoyunu bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerini yürütmek, dezenfekte ve temizlik çalışmalarını yürütme faaliyetleri, sosyal yardım ve destek hizmetleri, koronavirüs salgınına yönelik alınan tedbir ve kısıtlamalara ilişkin denetim çalışmalarını yürütme faaliyetleri, kültür, sanat, spor ve psikolojik destek hizmetleri, salgına yönelik önleyici ve hafifletici faaliyetlerde katılımcıların ikamet ettikleri şehirlere göre farklılıklar olduğu belirlenmiştir. COVID-19 uygulamaları ölçeği ile katılımcıların ikamet ettikleri il grupları arasında anlamlı farklılık göstermektedir. Ankara ortalama değerinin Kocaeli ortalama değerinden, Kocaeli ortalama değerinin de İstanbul ortalama değerlerinden yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Since December 2019, countries have been working to minimize the effects of the deadly COVID-19 pandemic, which quickly turned into a global disaster after emerging in China. Countries have not only intervened in this process with national policy measures, but have also participated through many initiatives and applications via local governments. The aim of this study is to investigate the practices carried out by metropolitan municipalities in the fight against the coronavirus and the levels of perception of these municipal applications by the public. In the study, data was collected using the survey method with the participation of 960 citizens residing in Istanbul, Ankara and Kocaeli metropolitan municipalities. The data obtained were analyzed using T test and ANOVA test in the SPSS package program. As a result of the analysis, there was no significant difference between the local production of masks and disinfectants, which are sub-dimensions of COVID-19 applications, in Istanbul, Ankara and Kocaeli groups. However, it was determined that there are differences between the cities of the participants in terms of informing and raising public awareness, carrying out disinfection and cleaning activities, providing social aid and support services, conducting inspections on measures and restrictions taken against the Coronavirus epidemic, offering culture, art, sports and psychological support services, and preventive and alleviating activities against the pandemic. There is a significant difference between the COVID-19 application scale and the city groups where the participants reside. It was found that the average value of Ankara was higher than the average value of Kocaeli, and the average value of Kocaeli was higher than the average value of Istanbul.