Türkiye'deki popüler televizyon dizilerinin çocuklar üzerindeki etkilerinin din eğitimi açısından incelenmesi
Investigation of the popular television series in Turkey, the pain in kids over the effects of religious education
  1. Tez No: 636751
  2. Yazar: HARUN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Son yıllarda Türkiye'de artmaya devam eden popüler diziler, özellikle ergenlik dönemine giren çocukları farklı açılardan etkilemektedir. Bu etkilerden biri, çocukların dini (ahlaki) eğitimleri ve eğilimleri üzerinde olmaktadır. Bu amaçla izlenen popüler bazı dizilerin İslam dini açısından tahlili yapılmıştır. Bu dizilerdeki dine uygun olmayan tutum ve davranışların izleyiciye nasıl yansıtıldığı belirlenmiştir. Ortaokul öğrencileri arasında yapılan anket ile çocukların televizyon izleme alışkanlıkları araştırılmıştır. Anket üzerinden yapılan analizlerle, televizyon dizilerinin, ortaokul öğrencileri üzerindeki tesirleri, tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonunda dizilerin, olumsuz etkilerinin giderilmesi ve dini eğitim açısından faydalı hale getirilmesi adına, ilgili kurumlara tavsiye ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Popular series, which continue to increase in Turkey in recent years, affect especially children who enter adolescence in different ways. One of these effects is about children's religious (moral) education and trends. Tests on some of the popular series, which are watched for this purpose, were carried out in terms of Islam. It is determined that how the unfit religious attitudes and behaviors are reflected to the viewer. A survey about children's television watching habits was conducted among secondary school students to determine the effects of TV series on secondary school students by means of the analys is carried out on the survey. At the end, some advises have been given to the relevant institutions and producers to eliminate the negative impact of the series and to make them beneficial in terms of religious education.