A study on efficiency of vocabulary self-collection strategy in both students' autonomy and vocabulary development
Bireysel kelime derleme stratejisinin öğrencilerin özerklik ve kelime gelişimine etkisi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 636752
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM AKSAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ ERGENEKON EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma bireysel kelime derleme stratejisinin öğrencilerin özerklik ve kelime gelişimine etkisini göstermeye çalışmaktadır. Buna ek olarak bu çalışma bireysel kelime derleme stratejisiyle sosyal öğrenme arasında ilişkisi olup olmadığını ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Çalışmada ön test ve son test olarak uygulanan üç anket ve bir kelime başarı testi kullanılmış ve toplanan veriler nicel araştırma yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmacı, araştırmayı 80 katılımcıyla gerçekleştirmiş ve iki farklı sınıfın öğrencileri olan bu katılımcılar kontrol ve deney grubu olarak ayrılmıştır. Toplanan veriler SPSS İstatistik 20.0 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Nihai sonuçlar, öğretmen odaklı kelime öğretme stratejisine nazaran bireysel kelime derleme stratejisinin özerklik ve kelime gelişimine etkisinin oldukça yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca, deney grubunda yer alan katılımcıların sosyal öğrenmesine de katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to reveal the efficiency of Vocabulary Self-Collection Strategy (VSS) in both students' autonomy and vocabulary development. Moreover, the study tries to find out any relationship between VSS and social learning. In the study, three questionnaires and one vocabulary achievement test were employed as pre-tests and post-tests. The collected data were analyzed within the frame of the quantitative survey methodology. The researcher conducted the study in a secondary school with 80 participants. These participants belong to two different classes and divided into control and the experimental group. The collected data were analyzed in SPSS Statistics 20.0. The ultimate results indicated that VSS is highly effective in both vocabulary and autonomy development compared to teacher-centered vocabulary teaching strategy. Moreover, it also contributed to the social learning of the participants in the experimental group.