İdarenin taraf olduğu sözleşmelerde 'sözleşmede değişiklik' ve 'uyarlama'
Alteration and adaptation of the contract in which the administration is a party
- Tez No: 636772
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu çalışmada“sözleşmede değişiklik”ve“uyarlama”hususları, idarenin taraf olduğu sözleşmeler çerçevesinde ele alınmıştır. Bu kapsamda öncelikle“sözleşmede değişiklik”ve“uyarlama”müesseselerine yüklenen anlam ile benzer müesseseler açıklanmaya çalışılmıştır. Ardından öğreti ve yargı uygulamasında çalışma konumuza dayanak gösterilen pozitif hukuk düzenlemeleri ve ilgili teoriler incelenmiştir. Çalışma esas olarak, tarafların anlaşarak yapacakları değişiklikler ile idarenin tek taraflı yapacağı değişiklikler bağlamında ele alınmış ve bu değişikliklerin mevzuat düzenlemeleri ile yargı uygulamasından kaynaklanan ilkeleri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmada son olarak“sözleşmede değişikliğin”özel bir türü olarak“uyarlama”rejimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In light of this study“alteration”and“adaptation”of the contract issues are handled within the scope of the contracts in which the administration is a party. In this context, firstly the meaning attributed to the“alteration”and“adaptation”of the contract and similar institutions are tried to be explained. Afterwards, the positive law bases and the related theories about the subject study, which are derived from the doctrine and case law, are examined. The study is mainly dealt within the context of the changes made by the parties' common consent and the unilaterally changes made by the administration. Additionally, the principles arising from the legislative regulations and case law about the subject changes are tried to be evaluated. Consequently“the adaptation”of the contract regime is examined as a special type of“the alteration of the contract”.