Grafik tasarımda sosyal tasarım kavramı ve bir proje önerisi
Social design concept in graphic design and a project proposal
  1. Tez No: 636773
  2. Yazar: İSMAİL CAN GÜLERYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. TUĞCAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Savaşlar, protestolar, eylemler gibi sosyal konular insanlık tarihi boyunca keskin kırılma noktaları yaratmıştır. Bunun yanında açlık, küresel ısınma, insan hakları, hayvan hakları, ırkçılık gibi başlıklar bu sosyal olayların alt başlıklarını oluşturmuştur. Gönüllülük bağıyla bu sürecin bir parçası olan ve sürece katkı sağlayan gönüllü bireyler toplumun herhangi bir kesiminden, herhangi bir mesleki yeterliliğe sahip kişiler olabilir. Bu mesleki yeterliliğe sahip kişilerin bir bölümünü oluşturan tasarımcılar, sosyal tasarımcı olarak olarak adlandırılmış, ürettikleri gönüllülük esaslı hizmetlere de sosyal tasarım denilmiştir.“Grafı̇k Tasarımda Sosyal Tasarım Kavramı ve Bı̇r Proje Önerı̇sı̇”başlığıyla hazırlanan bu tezde bir kavram olarak sosyal tasarımın özellikle grafik tasarım ile kurduğu bağlantı örnekleriyle birlikte incelenmiştir. Bu incelemeyle birlikte sosyal tasarım, grafik tasarım ilişkisine yönelik tarihsel süreç ve kavrama yönelik temel tanımlamalar tez kapsamında yapılan bu araştırmada bir araya getirilerek, grafik tasarımcılar üzerinde toplumsal konular üzerinde de üretimde bulunmaları için gerekli temel bilgiyi sunacak bir akademik kaynak oluşturulmak hedeflenmiştir. Araştırmanın son bölümünde önceki tez bölümlerinde elde edilmiş bilgi ve deneyimler bir uygulama projesi örneği aracılığıyla deneyimlenmiş, kullanılabilir bir sosyal tasarım ürünü ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Societal issues such as wars, protests and actions have created sharp breaking points throughout human history. In addition topics such as hunger, global warming, human rights, animal rights, and racism can be cited as secondary factors that have further contributed to the occurrence of these historical breaking points. Volunteer individuals who are part of this process and contribute to the process through volunteerism can be people from any part of the society with any professional competence. The designers, who make up some of the people with this professional competence, are called social designers, and the volunteer-based services they produce are called social design. In this thesis, which was prepared with the title of“Social Design Concept in Graphic Design and a Project Proposal”, social design as a concept has been studied together with examples of its connection with graphic design. With this research, it is aimed to create an academic resource that will provide the basic information necessary for graphic designers to produce on social issues by bringing together research within the scope of the basic definitions of the historical process and concept related to social design, graphic design relationship. In the last part of the research, the knowledge and experiences obtained in the previous thesis sections were practiced through a project proposal and a usable social design product was revealed.