İdarenin taraf olduğu sözleşmelerden doğan uyuşmazlıklarda tahkim
Arbitration in disputes arising from contracts to which the administration is a party
- Tez No: 944070
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA EBRU GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
İdare hukukunda, sözleşme kavramı son yıllarda oldukça önemli hale gelmiştir. İdareler, tek taraflı işlemler tesis etmekle birlikte kamusal meşruiyetlerini artırmak amacıyla yaygın olarak muhataplarıyla sözleşmeler yapmayı da tercih etmektedirler. Bu nedenle idare hukukunda değişen ve gelişen bir alan olarak idarenin sözleşmeleri alanı bulunmaktadır. Benzer şekilde uygulama alanı genişleyen ve düzenlemeler yoluyla teşvik edilen alternatif uyuşmazlık çözüm yollarından birisi olan tahkim kurumunun idarenin taraf olduğu sözleşmeler konusunda geniş bir yasal düzenleme alanı ve uygulama sahası bulunmaktadır. Tahkim yolu, taraf iradesinin öne çıktığı sözleşmeler hukukunun bir parçasıdır. Tarihi oldukça köklü olan ve devlet yargısının bulunmadığı dönemlerde dahi uygulanan tahkim yolu, modern dönemde kurumsallaşmasıyla birlikte güvenilirliği ve uygulama sahası oldukça artmıştır. Tüm bu gelişmelere rağmen, idare hukukunun ilkeleriyle tahkim yolunun tam anlamıyla uyuşması her ihtilaf için mümkün değildir. Bununla beraber, idarenin taraf olduğu sözleşmelerde, yasal düzenlemeler ile öngörülen şartların sağlanmasıyla birlikte tahkim yolunun uygulanmasına herhangi bir engel bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In administrative law, the concept of contract has become very important in recent years. Administrations, in addition to establishing unilateral transactions, also prefer to conclude contracts with their counterparts in order to increase their public legitimacy. Therefore, the field of administrative contracts is a changing and developing field in administrative law. Similarly, the arbitration institution, which is one of the alternative dispute resolution methods whose application area is expanding and encouraged through regulations, has a wide legal regulation and application area in the field of contracts to which the administration is a party. Arbitration is a part of the law of contracts where the will of the parties comes to the fore. Arbitration, which has a long history and has been applied even in the periods when there was no state judiciary, has increased its reliability and application area considerably with its institutionalisation in the modern period. Despite all these developments, it is not possible for every dispute to fully comply with the principles of administrative law and arbitration. However, there is no obstacle to the application of arbitration in contracts to which the administration is a party, provided that the conditions stipulated by legal regulations are met.