Reklam tasarımında yaratıcı sürecin algı yönlendirme üzerindeki önemi ve bir uygulama tasarımı
The importance of the creative process on perception orientation in advertising design and an design practice
  1. Tez No: 636785
  2. Yazar: MELİKE SİNEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. ÇİĞDEM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İçinde bulunduğumuz dünyada reklam sektörü gün geçtikçe büyümekte ve tüketici yoğun görsel ve işitsel iletilere maruz kalmaktadır. Bu sebeple, yorgun ve dalgın olan tüketici zaman zaman algılarını dış dünyaya kapatmayı tercih etmektedir. Bu noktada reklamcı, algılarını dış dünyaya kapatan tüketicinin, algısını verilmek istenen mesaja yönlendirmek, dikkatini çekebilmek ve onunla iletişime geçebilmek adına yaratıcılığını kullanarak çeşitli yöntem ve stratejiler geliştirmektedir. Bu yaratıcı yöntem ve stratejilerin başında, tüketicinin algısını istenen yönde şekillendirebilmeyi hedefleyen algı yönlendirme uygulamaları gelmektedir. Bu uygulamalar tüketici zihninde ürüne duyulan bir ihtiyaçtan ziyade potansiyel bir arzu nesnesi oluşturmayı ve tüketicinin, satın alma davranışını bir pratik haline dönüştürmesini hedefleyen çalışmalardır. Algı yönlendirme çalışmaları, iyi planlanmış reklam tasarımları ile başarıya ulaşabilmektedir. Reklam tasarımı yaratıcı kavram, slogan, renk, fotoğraf ve ses/müzik gibi yaratıcı süreç elemanlarının kullanımıyla desteklenerek tüketicinin satın alma davranışlarını şekillendirmektedir. Bu çalışmada algı yönlendirme uygulamaları teorik olarak incelenirken Dünya'da ve Türkiye'de yapılmış çeşitli reklamlar ele alınmış olup algı yönlendirme uygulamaları bağlamında detaylı olarak analiz edilerek yorumlanmıştır. Analiz edilen reklam uygulamaları neticesinde, reklam tasarımında yaratıcı sürecin algı yönlendirme üzerindeki etkisi ve önemi vurgulanmıştır. Ayrıca bu çalışmada yapılan bir örnek uygulama tasarımıyla konu daha da desteklenerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In these days we are going through, the advertising industry is growing with each passing day and the consumer is exposed to intensive visual and audio messages. For this reason, the consumers who are tired and pensive prefer to close their perceptions to the outside world from time to time. At this point, the advertisers develop a variety of methods and strategies by using their creativity so as to direct the perception of the consumer, who closes his perceptions to the outside world, to the message that is meant to be given, to draw his attention and to communicate with him. Perception orientation practices that are targeting to shape the perception of the consumer are among the main methods and strategies. These applications are the studies targeting to create a potential object of desire rather than a need for the product in the consumer mind and to turn the consumer behavior into practice. Perception orientation studies can be accomplished by well-planned advertising designs. Advertising designs shape the buying behavior of the consumers by being supported by the use of creative process elements such as creative concepts, slogans, colors, photographs, and sound/music. In this study, perception orientation applications when being examined theoretically various advertisements made in examining the world and in Turkey are discussed and were interpreted in detail by analyzing in the context of the applications of perception orientation applications. As a result of analyzed advertising applications, the impact, and importance of the creative process on perception orientation in advertising design was emphasized. Besides, the subject was further explained by being supported by an instance practice design.