İletişimsel dil öğretimi yaklaşımıyla oluşturulan İngilizce ekstra öğretim tasarımı programının İngilizce konuşma tutum ve becerisine etkisi
The effect of extra English instructional design program designed with communicative language teaching approach on English speaking skill and attitude
- Tez No: 636786
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERİŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmada, öğrencilerin İngilizce konuşmaya yönelik tutum ve becerilerini geliştirmek amacıyla ekstra öğretim programı tasarlanıp uygulanmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde ihtiyaç analizi yapılmıştır. Bu kısımda, İngilizce konuşmaya yönelik birçok bilimsel çalışma ve British Council & Tepav işbirliği ile yayımlanan Türkiye'deki Devlet Okullarında İngilizce Dilinin Öğretimine İlişkin Ulusal İhtiyaç Analizi Raporu incelenmiştir. Ayrıca, araştırmacı tarafından yabancı dil eğitimi üzerine öğretmen ve öğrenci görüşlerini araştıran bir ön çalışma yapılmıştır. İhtiyaç analizinden sonra programın temel hedef ve kazanımları belirlenmiş, içerik düzenlemesi yapılıp öğrenme yaşantıları tasarlanmıştır. Öğretim tasarım programının çalışma gurubunu, Etiler Anadolu Lisesi'nden 9. sınıf 20 adet gönüllü öğrenci oluşturmuştur. Araştırma yöntemi olarak, karma araştırma deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın nitel kısmında, katılımcı öğrencilerin her hafta konuşma kulübünde doldurdukları öğrenme günlüklerinden ortaya çıkan veriler, içerik analizi yolu ile incelenerek, yorumlanmıştır. Araştırmanın nicel kısmında, yarı-deneysel desen uygulaması seçilmiştir. İngilizce Konuşma Kaygı Ölçeği Formu ve İngilizce Konuşma Beceri Testi olarak 2 farklı ölçme aracı kullanılmıştır. Bu araçlar ön-test ve son-test olarak uygulanmıştır. Ölçek ve test aracılığı ile elde edilen nicel verilerin analizinde SPSS 21 programında Wilcoxcon İşaretli Sıralamalar Testi yapılmıştır. Ön-test ve son-test sonuçları arasındaki farkın istatiksel olarak anlamlı olup olmadığı incelenmiştir. Ayrıca uygulanan programın katılımcılar tarafından değerlendirilmesi için program öğeleri değerlendirme formu aracılığıyla katılımcı öğrencilerin görüşleri alınmış, veriler SPSS 21 programı ile istatiksel olarak yorumlanmıştır. Yapılan tüm değerlendirmelerin sonunda; katılımcı öğrencilerin uygulanan öğretim tasarımı programı ile ilgili önemli düzeyde farkındalığa ulaştıkları, öğretim tasarımı programının öğrencilerin İngilizce konuşmaya yönelik tutum ve becerileri üzerinde istatiksel olarak anlamlı bir artışı sağladığı ve öğrencilerin uygulanan programı İngilizce seviyelerini geliştirme açısından etkili buldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, an extra instructional design program was designed and implemented to develop students' attitudes and skills towards speaking English. In the first part of the research, needs analysis was made. In this section, several scientific studies and the National Needs Analysis Report on Teaching of English in State Schools in Turkey published by British Council & Tepav were taken into consideration. In addition, a preliminary study was conducted by the researcher to investigate teachers and students' views on foreign language education. After the needs analysis, the main objectives and achievements of the program were determined, content editing was made and learning experiences were designed. The participant group of the instructional design program consisted of 9th grade 20 volunteer students from Etiler Anatolian High School. As a research method, a mixed research design was preferred. In the qualitative part of the research, the data emerging from the course diaries filled by the participating students every week in the speech club were analyzed and interpreted through content analysis. In the quantitative part of the study, semi-experimental pattern application was chosen. 2 different measurement tools as English Speech Anxiety Scale Form and English Speech Skill Test were used. These tools were applied as pre-test and post-test. In the analysis of quantitative data obtained through scale and test, Wilcoxcon Signed Ranking Test was performed in SPSS 21 program. Whether the difference between pre-test and post-test results is statistically significant was examined. In addition, the opinions of the participant students were taken through the program evaluation form for the evaluation of the applied program by the participants, and the data were statistically interpreted with the SPSS 21 program. At the end of all evaluations; it was concluded that the participant students reached a significant level of awareness about the applied instructional design program, the instructional design program provided a statistically significant increase on the students' attitudes and skills towards speaking English and that the students found the applied program effective.