Yeni nesil televizyon izleme sistemleri ve ikinci ekran kullanımı: Aktif izleyici katılımının değerlendirilmesi
New generation television monitoring systems and second screen usage: Assessment of active viewer participation
  1. Tez No: 636793
  2. Yazar: TARKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Geçmişten bugüne yaşanan teknolojik gelişmeler ve 1990'lı yılların ortalarından itibaren yaygınlaşan internet kullanımı, televizyonun internet ile yakınsamasına neden olarak yeni nesil televizyon izleme sistemlerini ortaya çıkarmış ve televizyon, internet ile bağlantılı hale gelmiştir. Yeni nesil televizyon izleme sistemleri ise geleneksel televizyon yayıncılığının tek taraflı yayın prensibinin aksine, etkileşimselliğe olanak tanıyarak televizyonu kişiselleştirilmiş bir araca dönüştürmüştür. Böylelikle kullanıcıların televizyon izleme alışkanlıkları değişmiş ve televizyon içeriklerine olan müdahalesi artmıştır. Teknolojinin gelişimi ile birlikte yeni iletişim ortamlarının ortaya çıkması ve bireylere sunulan akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi araçların her geçen gün kullanımının yaygınlaşması söz konusu cihazların televizyona karşı bir tehdit olarak algılanmasına neden olmuştur. Ancak sanılanın aksine sosyal ağları ve gelişen teknolojileri kendine entegre eden televizyon bu araçları tamamlayıcı bir unsur olarak kullanmaya başlamıştır. Yapılacak olan bu çalışmada, yeni nesil televizyon izleme deneyimi sunan ve etkileşimselliğe olan tanıyan IPTV ve hizmetlerine değinilerek, ikinci ekran kullanımı bağlamında sosyal televizyon kavramı açıklanmaya çalışılacaktır. Ayrıca söz konusu araştırmada televizyon içeriklerinin tüketiminde ikinci ekran kullanımının yaygınlaştığı öne sürülerek, ikinci ekran kullanımı bağlamında ve geleneksel televizyon yayıncılığından dijital yayın platformlarına geçişte televizyonun ve izleyicinin yaşadığı düşünülen dönüşüm ve izleyicinin telefon ve tablet gibi cihazlarla ikinci ekran kullanımının televizyon içeriklerinin üretiminde ve pazarlamasında bir değişim yaratıp yaratmadığı gibi değerlendirmeler ve açıklanması gereken başlıklar sektör temsilcileri ve akademisyenlerle, nitel araştırma yönetemlerinden biri olan yapılandırılmış derinlemesine mülakat yöntemiyle ortaya koyulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Technological developments from the past to the present and the widespread use of the internet since the mid-1990s caused the convergence of television with the internet, resulting in the new generation of television viewing systems and television became connected with the internet. The new generation television viewing systems, on the other hand, have turned television into a personalized tool by allowing interactivity, contrary to the one-sided broadcasting principle of traditional television broadcasting. Thus, the television viewing habits of the users have changed and their intervention in television content has increased. With the development of technology, the emergence of new communication environments and the widespread use of gadgets such as smartphones, tablets and computers, which are offered to individuals, have caused these devices to be perceived as a threat to television. However, contrary to popular belief, television, which integrates social networks and developing technologies, has started to use these tools as a complementary element. In this study, the concept of social television will be explained in the context of second screen usage by referring to IPTV and its services that offer a new generation of television viewing experience and recognize interactivity. In addition, in the study in question, it was claimed that the use of second screen in the consumption of television content has become widespread, in the context of second screen use and in the transition from traditional television broadcasting to digital broadcast platforms, the transformation that is thought to be experienced by the television and the audience and the use of the second screen with devices such as phones and tablets created a change in the production and marketing of television content. The evaluations and the topics that need to be explained will be tried to be revealed through structured in-depth interview method, which is one of the qualitative research administrators, with sector representatives and academicians.