A new audience experience: Revisiting uses and gratifications approach in the framework of subscription video-on-demand platforms
Yeni bir izleyici deneyimi: Kullanımlar ve doyumlar yaklaşımının ücretli üyelik gerektiren internet televizyonları çerçevesinde yeniden değerlendirilmesi
- Tez No: 508990
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada, Türk izleyicilerinin aylık abonelik ücreti gerektiren internet televizyonlarını izleme motivasyonları ve bu platformlarla değişime uğrayan izleme davranışları incelenmiştir. Yapılan literatür araştırması sonucunda yirmi birinci yüzyılın ilk yıllarında internet televizyonları üzerine yapılan araştırma sayısının sınırlı olduğu tespit edilmiş ve bu konuda literatüre katkıda bulunmak bu tezin temel amaçlarından biri olmuştur. İzleyici odaklı bir kuramsal yaklaşım olan Kullanımlar ve Doyumlar (K&D) yaklaşımı, internet televizyonlarının sağladığı yeni kullanım pratikleri ve teknolojik özellikleri göz önünde bulundurularak yeniden ele alınmış ve izleyicilerin internet televizyonlarını neden ve nasıl izledikleri K&D perspektifi benimsenerek incelenmiştir. Bu bağlamda derinlemesine bir çalışma sunmak amacıyla niteliksel araştırma yöntemi seçilmiş ve 2016 yılından beri Türkiye'de yayın yapmakta olan Netflix ve 23 Ocak 2016 tarihinde yayın hayatına başlayan, Türkiye'nin ilk internet televizyonu olma misyonuyla kurulan BluTV izleyicileri arasından 50 kişi seçilerek derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. İzleyicilerle yapılan mülakatları desteklemek amacıyla BluTV'den Müşteri Değer Yönetimi Müdürü Onur Polat ve İçerik Yöneticisi Sarp Kalfaoğlu ile de söyleşiler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın başında, daha önce Greenberg (1974) ve Rubin (1983) tarafından tanımlanan eğlence, vakit geçirme, rahatlama, kaçış, sosyalleşme, bilgi edinme, kimlik oluşturma gibi geleneksel televizyon izleme motivasyonlarının internet televizyonları için de hala geçerli olduğu ve ayrıca bu motivasyonlara ek olarak, internet televizyonlarına özel olarak yeni motivasyonların da ortaya çıktığı araştırmanın hipotezleri olarak öne sürülmüştür. Mülakatlar sonucunda elde edilen verilerin analiz aşaması, hipotezlerle doğru orantılı olarak iki ana bölüme ayrılmıştır. Analizin ilk bölümünde, yukarıda belirtilen geleneksel televizyon izleme motivasyonlarının, internet televizyonu izleyicileri için de birkaç farklılık hariç, aynı şekilde devam ettiği ortaya konulmuştur. İzleyicilerin Netflix ve BluTV'yi en çok boş zamanlarında keyifli vakit geçirmek ve kafa dağıtmak amaçlı kullanmaları, bu yüzden de internet televizyonlarının en çok eğlence ve rahatlama ihtiyaçlarını tatmin etmesi, geleneksel televizyonun izlenme amaçları ile en çok benzeyen tarafı olarak ortaya çıkmıştır. Analizin ikinci bölümü, araştırma sorularına uygun olarak, izleyicilerin bir internet televizyonuna üye olmadan önceki beklentileri, üye olduktan sonra ücret ödemeye devam ederek izlemelerinin altına yatan motivasyonları ve bu platformdaki içerikleri nasıl izledikleri olmak üzere üç farklı kategoriye ayrılmıştır. Verilerin analiz edilmesi sonucunda, geleneksel televizyon izleme motivasyonlarına ek olarak, internet televizyonlarına özgü özelliklerden kaynaklanan yeni motivasyonların da bulunduğu ortaya konulmuştur. İzleyicileri, ilk başta bir internet televizyonuna üye olmaları yönünde teşvik eden motivasyonlar içerik, arkadaş tavsiyesi, birden fazla cihaz üzerinden ulaşım ve yüksek görüntü kalitesi olmak üzere dört başlık altıda toplanmıştır. İzleyicilerin, Netflix veya BluTV'ye üye olmalarının altında yatan asıl neden, bu platformların özel yapımlarını merak etmeleri ve başka internet sitelerinden aramak yerine, yüksek bir görüntü kalitesiyle ve istedikleri cihaz üzerinden daha kolay bir şekilde erişim sağlayarak izlemek istemeleri olarak ortaya çıkmıştır. İzleyicilerin, aylık bir ücret ödeyerek üyeliklerini devam ettirmelerini sağlayan motivasyonlar ise Netflix ve BluTV'nin orijinal içerikleri, kullanım kolaylığı, izleyicilerin istediği zaman istediği içeriği seyredebilme özgürlüğü, reklamsız ve sansürsüz izleyebilme imkânı ile kişiselleştirilmiş öneriler sistemi olarak ortaya çıkmıştır. Böylece, K&D yaklaşımı internet televizyonları gibi yeni bir platforma uyarlanarak yeniden ele alınmış, geleneksel televizyon izleme motivasyonlarından farklı olarak yeni motivasyonlar ortaya konulmuş ve araştırmanın başında öne sürülen hipotezler doğrulanmıştır. Bir dizinin birkaç bölümünü arka arkaya izleme ve internet televizyonlarının sunduğu“istediğin zaman istediğin yerde”izleyebilme imkânı doğrultusunda gelişen bireyselleşmiş bir izleme deneyimi, izleyicilerin, geleneksel televizyondan farklı olarak, bu platformlar üzerinden içerikleri nasıl tükettiklerini açıklayan bulgular olarak sunulmuştur. Böylece bütün araştırma soruları yanıtlanmış, internet televizyonları ile birlikte hem izleme motivasyonlarının hem de bireylerin izleme davranışlarının değiştiği veriler doğrultusunda gösterilmiş ve araştırma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkish audiences' motivations for watching the Internet television which requires a monthly subscription fee and their changing viewing behaviors on these platforms were investigated. As a result of the literature review, it was ascertained that the number of studies on the Internet television in the first years of the 21st century was limited and thus, contributing to the literature on this subject constituted one of the main objectives of this thesis. An audience-based theoretical approach, Uses and Gratifications (U&G), was revisited by taking into consideration new viewing practices and technological characteristics provided by the Internet television, and why and how audiences watch the Internet television were examined by drawing on U&G perspective. In this regard, to present an in-depth analysis, a qualitative research method was adopted and in-depth interviews were conducted with 50 Turkish audiences who are members of Netflix, which has been broadcasting in Turkey since 2016, and BluTV, which was founded as the first Internet television of Turkey on the 23rd January 2016. To enrich the data derived from the interviews with audiences, interviews were conducted with two media executives from BluTV, who are Customer Value Manager, Onur Polat and Content Executive, Sarp Kalfaoğlu. At the beginning of the study, whether traditional TV viewing motivations, such as entertainment, passing time, relaxation, escape, social interaction, information and personal identity, previously determined by Greenberg (1974) and Rubin (1983), are similar to motivations for viewing the Internet television and whether new motivations specific to the Internet television emerge were suggested as research hypotheses. Analysis of the data section was divided into two main parts in line with three research hypotheses. In the first part of data analysis, it was ascertained that abovementioned traditional TV viewing motivations are still valid for the Internet television audiences, except for a few differences. The fact that audiences watch Netflix and BluTV mostly to spend their leisure time enjoyable and to relax, has emerged as the most similar motivation for viewing the Internet television with traditional TV viewing. The second part of data analysis was divided into three categories in line with three research questions, which investigated expectations of audiences from the Internet television before subscribing to it, their motivations for continuing to pay a monthly subscription fee to watch content on the Internet television and how they watch content on these platforms. As a result of analysis of the data, it was revealed that in addition to traditional TV viewing motivations, there are also new motivations resulting from features specific to the Internet television. Initial motivations that lead audiences to subscribe to an Internet television were grouped under four headings: content, friend suggestion, easy access on multi-platforms and high video quality. The main reason that underlies the fact that audiences become members of Netflix or BluTV, emerged as the curiosity about original content of these platforms and the need of watching that content with a high video quality on any kind of devices they want, instead of searching for original content on pirate websites. The motivations that encourage audiences to continue watching content on these platforms by paying a monthly subscription fee emerged as the original content of Netflix and BluTV, convenience, scheduling freedom and user's control over content, users' access without interruption and interference, and personal recommendations. Consequently, U&G approach was revisited by applying it to a new platform (the Internet television), new viewing motivations, different from traditional TV viewing motivations, were suggested and research hypotheses were verified. In the last part of the data analysis, watching several episodes of the same series consecutively and an individualized viewing experience, that resulted from the opportunity of watching“whatever, whenever and wherever they want”provided by the Internet television, emerged as new viewing practices that explain how audiences watch video content on these platforms. Thus, all research questions were answered by presenting that both viewing motivations and behaviors of audiences have changed with the Internet television, and the thesis was terminated.