Uluslararası özel hukukta çocuklara ilişkin nafakanın tahsilinde işbirliği
Cooperation in the recovery of maintenance regarding the children in private international law
- Tez No: 636860
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA BİLGE TANRIBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Çocukların korunması ve bakımı için gerekli önlemlerin alınması ve eğitimlerine önem verilmesi sağlıklı bireyler olarak yetişmelerinde büyük rol oynamaktadır. Gelişen dünya düzeninde ulaşım ve iletişim imkanlarının da artmasıyla meydana gelen göç hareketleri sonucu ebeveynlerinden uzak kalan çocukların ihtiyaçlarının karşılanması zor bir hal almıştır. Bu sebeple, çocuklara ilişkin nafakaların uluslararası tahsilinin gerçekleştirilmesi için devletler uluslararası sözleşmeler akdederek, nafaka alacaklarının uluslararası tahsilini kolaylaştırmıştır. Bu kapsamda çağa uygun, düşük maliyetli ve hızlı bir nafaka tahsil sistemi öngören ve devletler arası idari iş birliği sistemine dayanan 2007 tarihli Çocuk Nafakası ve Diğer Aile Nafaka Türlerinin Uluslararası Tahsiline İlişkin Lahey Sözleşmesi, bu konuda akdedilen önceki tarihli uluslararası sözleşmelerin yerine geçmek üzere akdedilmiştir. Bu tez çalışmasında da 2007 tarihli Çocuk Nafakası ve Diğer Aile Nafaka Türlerinin Uluslararası Tahsiline İlişkin Lahey Sözleşmesi hükümleri çerçevesinde çocuklara ilişkin nafakaların uluslararası tahsilinde idari iş birliği sistemi incelenmektedir. Bu bağlamda, tezimizde öncelikle çocuk ve nafaka kavramları üzerinde durularak, Türk Hukukunda yer alan çocuklara ilişkin nafaka talepleri incelenecek, ardından nafakaların uluslararası tahsiline ilişkin düzenlenen ve taraf olunan uluslararası sözleşmelerden 1956 tarihli Nafaka Alacaklarının Yabancı Memleketlerde Tahsiline İlişkin New York Sözleşmesi ile 2007 tarihli Çocuk Nafakası ve Diğer Aile Nafaka Türlerinin Uluslararası Tahsiline İlişkin Lahey Sözleşmesi'nin özelliklerine yer verilecektir. Tezimizin ilerleyen bölümünde ise çocuklara ilişkin nafakaların uluslararası tahsiline yönelik uygulamalar, 2007 tarihli Çocuk Nafakası ve Diğer Aile Nafaka Türlerinin Uluslararası Tahsiline İlişkin Lahey Sözleşmesi hükümleri çerçevesinde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Taking necessary precautions for the protection and care of children and giving importance to their education play a major role in their upbringing as healthy individuals. As a result of migration movements caused by increasing transportation and communication opportunities in the developing world order, it has become difficult to meet the needs of children who are away from their parents. For this reason, states have signed international conventions for international recovery of maintenance for children and facilitated the international recovery of maintenance receivables. In this context, Convention of 23 November 2007 on the International Recovery of Child Support and Other Forms of Family Maintenance, which envisages a contemporary, low-cost and rapid maintenance recovery system and is based on an international administrative cooperation system, has been appointed to replace the previous dated international conventions that have been contracted on this issue. In this study, the administrative cooperation system in the international recovery of child support is examined within the framework of the provisions of the Convention of 23 November 2007 on the International Recovery of Child Support and Other Forms of Family Maintenance. In this context, the child and maintenance concepts will be emphasized. The child support requests for children included in Turkish Law will be examined. Then, the features of the New York Convention of 20 June 1956 on the Recovery Abroad of Maintenance and the Convention of 23 November 2007 on the International Recovery of Child Support and Other Forms of Family Maintenance, which are among the international agreements that are organized and which are parties to the international recovery of child support will be included. In the next part of our study, the applications for international recovery of child support for children will be evaluated within the framework of the provisions of the Convention of 23 November 2007 on the International Recovery of Child Support and Other Forms of Family Maintenance.