Kişisel verilerin korunması hukuku kapsamında çocuğun kişisel verilerinin korunması
Protection of the child's personal data within the scope of the law on the protection of personal data
- Tez No: 882368
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Kişisel verilerin gizliliğini ve korunmasını sağlayan temel bir mevzuatımız olmasına rağmen çocuğun kişisel verilerinin korunması için düzenlenmiş özel bir mevzuatımız yoktur. Bunun yerine temel mevzuatlarımızdaki ilgili maddelere atıf yaparak çocuğun verilerinin korunması sağlanmaya çalışılmıştır. Çocukların veri gizliliğinin korunmasına yönelik artan tehdit, kişisel verilerin korunması için sıkılaştırılmış yasal gereklilikler sorunuyla birlikte sınırlarını genişletmektedir. Çalışmanın amacı, çocuğun kişisel verilerinin korunmasına ilişkin bir değerlendirmedir. Çocuğun kişisel verilerinin korunmasına ilişkin yasal düzenlemeleri ve bu tür verilerin toplanması ve işlenmesine ilişkin farklı yöntemleri uluslararası örneklerle ulusal düzeyde analiz etmek amaçlanmıştır. Konuyu değerlendirmeye alan bu tez çalışmasında öncelikle kişisel verilerin korunması hukukunun temel esaslarına ve teorisine değinilmektedir. Kişisel verilerin tarihsel gelişimi, temel hukuk ilkeleri ve kişisel verilerin korunmasına ilişkin temel düzenlemeler ilk bölümün konusudur. İkinci bölümde ulusal ve uluslararası hukukta çocuğun neden özel bir korumaya ihtiyacının olduğuna, çocuklara yönelik doğabilecek kişisel veri ihlalleri, ihlalin kim tarafından yöneltilebileceği ve ihlallere yönelik hukuk yolları paylaşılmıştır. Bu konulara binaen, yabancı hukuk sistemlerinde uygulamalar, önlemler ve işleyişler ile hukukumuzda konuya ilişkin genel bir değerlendirme yapılarak şahsi görüşlere yer verilmiştir. Ulusal ve uluslararası hukukta verilmiş ilgili kurum ve yargı kararları, ilgili mercilerin çözüm yolları özetlenerek şahsi görüşlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
While we have a fundamental legislation ensuring the privacy and protection of personal data, there isn't a specific legislation dedicated to the protection of children's personal data. Instead, attempts have been made to safeguard children's data by referencing relevant articles within our fundamental legislation. The increasing threat to the privacy of children's data, coupled with tightened legal requirements for safeguarding personal data, is expanding the boundaries of this issue. The aim of this study is to evaluate the protection of children's personal data. It intends to analyze legal regulations concerning the protection of children's personal data and different methods of collecting and processing such data at the national level by drawing from international examples. This thesis, which addresses this subject, first delves into the fundamental principles and theory of data protection law. The historical development of personal data, basic legal principles, and fundamental regulations regarding the protection of personal data constitute the subject matter of the first section. The second section explores why there's a specific need for the protection of children in national and international law, potential personal data breaches concerning children, who might perpetrate such breaches, and legal remedies for these violations. Building upon these topics, practices, measures, and processes in foreign legal systems are discussed alongside a general assessment within our legal framework, incorporating personal opinions. The relevant institutions and judicial decisions made in national and international law, the solutions of the relevant authorities are summarized and personal opinions are included.