Fenton prosesleri ile direct yellow 86 tekstil boyar maddesinin sulu çözeltilerinden kimyasal oksijen ihtiyacı ve renk gideriminin incelenmesi
Investigation of chemical oxygen requirements and color removal from the water solutions of direct yellow 86 textile dyes with fenton processes
- Tez No: 636889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT BEYAZIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, Direct Yellow 86 boyar maddesinin sulu çözeltilerinden Fenton, foto-Fenton, elektro-Fenton ve foto-elektro-Fenton prosesleri ile KOİ ve renk giderimi incelenmiştir. Fenton ve foto-Fenton proseslerinde pH, H2O2, Fe+2 etkileri, elektro-Fenton ve foto-elektro-Fenton proseslerinde; akım yoğunluğu, NaCl konsantrasyonunun etkileri incelenmiştir. Maksimum KOİ giderme verimleri; Fenton, foto-Fenton, elektro-Fenton, foto-elektro-Fenton prosesleri için sırası ile % 80.95, % 90.90, % 98.01, % 97.45, maksimum renk giderim verimleri aynı prosesler için sırası ile % 95.06, % 98.01, % 99.56, % 99.82 olarak bulunmuştur. Elektrolit olarak, NaCl etkisinin incelendiği elektro-Fenton prosesinde maksimum KOİ ve renk uzaklaştırma verimleri 1000 mg/L NaCl konsantrasyonunda 60 dakikada sırasıyla % 99.16 ve % 99.67 olarak bulunmuştur. Foto-elektro-Fenton prosesinde 1000 mg/L NaCl konsantrasyonunda 30 dakikada maksimum KOİ ve renk giderme verimleri sırasıyla % 96.37 ve % 99.89 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, COD and color removal from aqueous solutions of direct yellow 86 textile dyestuff by Fenton, photo-Fenton, electro-Fenton and photo-electro-Fenton processes were investigated. In Fenton and photo-Fenton processes, the effects of pH, H2O2, Fe+2 were examined while the effects of current density and NaCl concentrations in electro-Fenton and photo-electro-Fenton processes were investigated. For Fenton, photo-Fenton, electro-Fenton, photo-electro-Fenton processes, the maximum COD removal efficiencies were 80.95 %, 90.90 %, 98.01 % and 97.45 % while the maximum color removal efficienciencies were determined as 95.06 %, 98.01 %, 99.56 % and 99.82 %. In the electro-Fenton process in which the effect of electrolyte (NaCl) was examined, the maximum COD and color removal efficiencies were found as 99.16% and 99.67 % in 60 minutes at a NaCl concentration of 1000 mg/L. In the photo-electro-Fenton process, the maximum COD and color removal efficiencies were found as 96.37 % and 99.89 % in 30 minutes at a NaCl concentration of 1000 mg/L.